Ľalia speciosum rubrum - Lilium - cibuľa ľalie - 1 ks
Tovar už nemáme ve ponuke, náhradu nájdete tu: https://www.osiva-semena.sk/okrasne-rastliny/cibuloviny-okrasnych-rastlin/jarnejesenne-cibuloviny/lalie?
Ľalia speciosum rubrum je jednou z najkrajších ľalií.
Patrí do skupiny tzn. orientpetov, čo sú kríženci orientálnych a trúbkovitých ľalií.
Vynikajú robustnými, intenzívne voňajúcimi kvetmi, ktoré sa objavujú dokonca o 2 týždne skôr, ako to mu býva u orientálnych ľalií.
Trumpetovité kvety sú biele a prechádzajú do malinovoružovej farby s tmavočerveným bodkovaním.
Kvety majú v priemere okolo 10 cm a kvitnú v priebehu júla a augusta na stonkách dlhých až 1 m.
Okrem svojej krásy a vône tiež lákajú medonosný hmyz.
Veľkosť cibuliek: 16/18
Ideálne obdobie na výsadbu ľalií je na jeseň v septembri až októbri (pred prvými mrazmi) alebo na jar od marca do apríla. Cibuľky by mali byť vložené tak hlboko, aby vrstva pôdy nad nimi bola cca 3 x vyššia než samotná cibuľka. Táto odporúčaná hĺbka chráni rastliny ako v zime, tak aj v lete pred menej priaznivým počasím.
Ľalie vyžadujú hlinito-piesčitú, na živiny bohatú, priepustnú pôdu, najčastejšie neutrálnu alebo mierne kyslú. Pod cibuľku sa dáva drenáž z piesku zmiešaným s kompostom. Stanovisko by malo byť dostatočne slnečné, ale zároveň chránené pred priamym slnkom. Je možné ľalie pestovať aj v polotieni. Ľalie odporúčame sadiť v skupinkách, aby lepšie vynikli.
Ľalie majú rady primeranú zálievku, určite sa neodporúča, aby zotrvávali v premočenej pôde.
Pred zimou ľalie chránime vrstvou vyzretého kompostu, ktorý im na jar poskytne dostatok živín. Odporúča sa taktiež mulčovanie, a to po celý rok. Na jar je vhodné ľalie prihnojiť. Možno použiť špeciálne hnojivá, rohovinu, slepačince alebo žihľavový výluh.
Odkvitnuté kvety se priebežne odstraňujú.