×

Kategórie

Bambusy

Bambus patrí medzi vždyzelené drevnaté trávy. Nejde však o trávu ako ju poznáme my, bambus dorastá až 40 metrov. Ide o najrýchlejšie rastúcu drevinu sveta. Bambusové háje, ktoré možno vidieť napríklad v Japonsku alebo Číne, poskytujú životodarný tieň, úkryt a potravu zvieratám.

Bambus sa v súčasnosti stále viac používa ako materiál, ktorý svojou mnohostrannosťou a vlastnosťami nahrádza drevo. Môže byť použitý ako materiál na konštrukciu stavieb, výrobu nástrojov, nábytku ale aj papiera.

Nezanedbateľnú úlohu hrá aj v kuchyni, bambusové výhonky sú neodmysliteľnou súčasťou čínskej kuchyne. Bambus je používaný v čínskej medicíne pre ošetrujúce nákazy. Je tiež nízky kalorický zdroj draslíka. Taktiež je známy pre svoju sladkú chuť a dobrý zdroj živín.

Veľkou a prevratnou novinkou sú z bambusových vlákien tkané textílie, ktoré majú vynikajúce antibakteriálne vlastnosti. V stredoveku sa v Číne z bambusu vyrábali zbrane a mnohé iné nástroje, túto informáciu dokladajú staré obrazy a knihy.

V starovekých kultúrach Japonska a Číny sa bambus využíval aj ako fajka, naostrený bambus sa používal ako tetovacia ihla, pre svoju prirodzenú pružnosť sa ujal aj ako mučiaci nástroj.

Čítaj viacShow less

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa