Javor ohnivý - Acer ginnula - semená javora - 5 ks
Javor ohnivý alebo Javor amurský je listnatý strom vhodný na vytváranie bonsajov.
Pôvodne rastlina pochádza zo severovýchodnej Číny a Japonska, kde rastie na brehoch riek.
Ide o menší strom, ktorý bežne dorastá do cca 7 m, pri pestovaní v domácich podmienkach do výšky okolo 4 m.
Strom je opadavý, prirodzene viackmeňový a názov si získal vďaka tomu, že sa na jeseň jeho listy sfarbujú do mnohých odtieňov, od žltej až po sýto červenú.
Rastlina nie je náročná na pestovateľské podmienky, znesie takmer akúkoľvek pôdu, sucho a je mrazuvzdorná až do -45 °C.
Javor sa stále viacej stáva obľúbenou rastlinou na pestovanie ako izbová rastlina, a to vďaka svojej atraktívnosti ako bonsaj. Bonsaj javora môžeme tvarovať do malého stromčeka s tlstým kmeňom.
Semená javora je treba najprv namočiť na 24 hodín do teplej vody. Potom nasleduje studená stratifikácia vo vlhkom piesku či rašeline v chladničke, a to po dobu 1 – 3 mesiacov, tvrdšie semená i dlhšie. Semená sa potom vysievajú do hĺbky 1 cm. Doba klíčenia je približne 1 – 2 mesiace pri teplote 18 – 24 °C.
Javoru vyberte svetlé stanovisko bez priameho slnečného svitu, chránené pred vetrom.
Pôda by mala byť ľahká, priepustná, s prímesou rašeliny. Vhodné je primiešať i uležaný kompost. Na dno nádoby, v ktorej budete stromček pestovať, dajte dobrú drenáž, a na povrch prekrytie napr. z drvenej kôry. Javoru rozhodne nebudú vyhovovať vápenaté pôdy.
Zálievka by mala byť pravidelná – bez vyschnutia a premokrenia substrátu. Prihnojovať môžete rastliny na jar hnojivom s obsahom dusíka, v lete potom skôr s obsahom železa.
Na zimu nie je treba rastliny uskladniť, ale odporúča sa obaliť kvetináč fóliou či jutou alebo do vyššej nádoby nasypať drvený polystyrén. Pokiaľ očakávate veľké mrazy, rastline neuškodí ani prekrytie netkanou textíliou. I cez zimu je treba rastliny občas poliať.
Na tvarovanie bonsaje sa musíme rozhodnúť už od začiatku, aby sa dobre mohol vytvarovať mohutný kmeň.