Pistácia atlantská - Pistacia atlantica - semená pistácie - 5 ks
Tovar už nemáme v ponuke, náhradu nájdete tu: https://www.osiva-semena.sk/exoticke-rastliny/exoticke-uzitkove
Pistácia atlantská je dvojdomý opadavý kríček, ktorý kvitne v jarných mesiacoch.
Dorastá v exteriéri až do 7 m.
V Európe je táto odroda rozšírená najmä v Grécku.
U nás sa pestuje prevažne ako izbová alebo prenosná rastlina.
Pistáciu je možné pestovať ako izbovú rastlinu alebo ju môžete v teplejších oblastiach vysadiť i von do záhrady.
Semená dáme najskôr do teplej vody na 3 dni. Potom sú semienka pripravené na tzv. studenú stratifikáciu, ktorá trvá obvykle 45 dní. Semienka teda vložíme do chladničky v piesku a dáme do igelitového vrecúška. Následne sú semená pripravené na výsev.
Hĺbka výsevu by sa mala pohybovať okolo 1 cm. Optimálna teplota je izbová, okolo 23 - 25 °C. Klíčenie trvá 2 - 3 mesiace, je nutné byť trpezlivý.
Stanovisko by malo byť slnečné alebo polotieň. Pri pestovaní vonku vyberte rastline chránené miesto pri stene.
Na pôdu pistácia nie je náročná. Má rada suchšie a priepustné pôdy s obsahom piesku. V príliš mokrých alebo kyslých pôdach sa jej dariť nebude.
Zálievka by mala byť pravidelná, hlavne cez leto, aby substrát príliš nevyschol. Od jari do leta sa odporúča hnojiť hnojivami pre subtropické rastliny.
Ak rastlinu pestujete v nádobe, tak je vhodné ju na zimu premiestniť do chladnej miestnosti s teplotou do 6 °C. Vzhľadom k tomu, že pistácia je opadavá, nevyžaduje svetlo. Zálievku obmedzte a hnojenie stopnite. Pri pestovaní v záhrade znesie pistácia i nízke teploty a je považovaná za mierne mrazuvzdornú. Určite ale neuškodí, ak ju budete chrániť lístím alebo čečinou. Takéto opatrenie sa oplatí najmä u mladých rastlín.
Aby ste dosiahli tvorbu plodov, je nutné pestovať aspoň dve rastliny naraz. Plodov sa dočkáte hlavne pri pestovaní pistácie ako prenosnej rastliny, lebo vytváraním vhodných podmienok môžete výrazne predĺžiť jej vegetačnú dobu.