Naše produkty

Related articles

Kigélia - Salámový strom - Klobásový strom - Kigelia africana - semená kigélie - 4 ks

1001343

Nový produkt

Salámový alebo tiež niekde nazývaný Klobásový strom je pôvodom z tropických oblasti Indie. V súčasnosti je pestovateľsky rozšírený v trópoch celého sveta. Je to vždyzelený, do 20 m vysoký strom so sivou a hladkou kôrou.

Sperené listy so 6 až 10 oválnymi letákmi sú do 50 cm dlhé, v čase dlhotrvajúceho sucha opadavé. 

Viac detailov

2,02 €s DPH

Na sklade

- +

 
Viac informácií

Kvety vyrastajú v mnohokvetých latách na dlhých, flexibilných stonkách a ich farba sa pohybuje od oranžovej po purpurovo zelenú. Veľkosť kvetov je okolo 10 cm. Kvety tvarom obráteného zvonca pripomínajú kvety tulipánového stromu.

Najintenzívnejšie sa vôňa kvetov šíri v nočných hodinách, čím láka opeľovačov - netopierov. Po opelení sa z kvetov vyvíjajú bobule dlhé od 30 do 100 cm, hrúbky až 18 cm a vážiace 5 až 10 kg. Ovocná, vláknitá dreň plodov obsahuje množstvo semien a je obľúbenou potravou opíc, slonov a žiraf.

Semená sú zdrojom potravy vtákov, hlavne papagáje. V Afrike sú plody používané v ľudovej medicíne ako liek na pestrú škálu ochorení od syfilisu, uštipnutia hadom a reumatizmus až po vyháňanie zlých duchov.

Čerstvé ovocie je jedovaté a preto sa pred konzumáciou praží, fermentuje alebo suší. Pripravuje sa z neho tiež pivu podobný alkoholický nápoj. Výťažky z tejto rastliny sú súčasťou mnohých prípravkov pre starostlivosť o pleť.

Strom má vysokú dekoratívnu hodnotu pre nádherné kvety a nezvyčajné plody.

Ako pestovať rastlinu zo semien?

Pri pestovaní vyžaduje teplé a svetlé stanovište. Ako väčšina rastlín tropického pásma nemá rada pokles teploty pod 10°C a prospieva jej aspoň krátke obdobie sucha. V našich podmienkach môžeme Kigéliu pestovať ako izbovú rastlinu počas celého roka alebo ju v lete vynesieme na balkón, do záhrady či skleníka.

Semená pred výsevom máčame aspoň 48 hod. v teplej vode, čím urýchlime klíčenie, ktoré môže trvať aj viac ako 4 týždne. Hĺbka výsevu okolo 1 cm, povrch substrátu udržiavať vlhký, nie premokrený a umiestniť na teplom a svetlom mieste - nie na priamom slnku.

Je vhodné pre výsev zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhkosť prekrytím sklom alebo fóliou. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 24°C a vzídené rastlinky je potrebné chrániť pred priamym slnkom.

 
Doprava a platba
 
Doprava
Dopravná spoločnosť Slovak Parcel Service, Zásielkovňa, IN TIME alebo Slovenská pošta
 
Platobné metódy
Dobierka, platobnou kartou či bankovým prevodom
 
Garancia kvality
Záruka vrátenia peňazí do 14 dňov

30 ostatných produktov v rovnakej kategórii

Naposledy zobrazené

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Menu