Uhorka nakladačka parížska - Cucumis sativus - semená - 15 ks
Tovar už nemáme v ponuke, náhradu nájdete tu: https://www.osiva-semena.sk/216-uhorka
Uhorka nakladačka parížska bola pestovaná už od roku 1800 vo Francúzsku, kde sa stala veľmi obľúbenou.
Jedná sa o ranú obľúbenú odrodu uhoriek, tzv. nakladačiek. Možno ju pestovať na záhone, v skleníku či vo veľkom kvetináči na balkóne.
Plodí stredné, rovnomerné plody, sýto zelenej farby, s typickou bradavičnatou šupkou. Hmotnosť plodu sa pohybuje medzi 55 a 80 g.
Uhorky sú vhodné na nakladanie.
Balenie obsahuje 15 ks semien.
Ide o teplomilnú rastlinu, ktorá sa hodí ako pre poľné pestovanie, tak aj pre pestovanie v skleníku či fóliovom kryte.
S predpestovaním semien sa začína v mesiaci apríl. Je nutné zvoliť sparený výživný substrát a miernu zálievku (premokrenie semenám škodí). Semienka sadíme do hĺbky 1 - 1,5 cm. Rastliny vyžadujú dostatok svetla, teplotu okolo 22 °C a na noc mierne zníženie teplôt (cca o 3 °C) . Doba klíčenia je 1 - 2 týždne, niekedy i dlhšie.
Rastliny presádzame do záhonu v priebehu mája, respektíve v čase, keď už nehrozia ranné mrazy. Rastlinu je možné prekryť netkanou textíliou, čím predídete prípadnému prechladnutiu. Včasná výsadba je jednou z prevencií proti napadnutiu rastliny plesňou uhorkovou. Ďalšou prevenciou je tzv. vertigo systém, kedy sa uhorky nenechávajú rásť na zemi, ale vyväzujú sa do sietí. Priamy výsev je možný v druhej polovici mája (2 - 3 semienka do jamky).
Miesto pre výsadbu uhoriek by malo byť slnečné či polotieň, s humóznou, ľahkou pôdou, ktorá má dostatočný obsah živín. Ideálny spon je 30 x 90 cm. V čase, keď začínajú uhorky kvitnúť a nasadzovať prvé plody, je možné ich prihnojiť liadkom, hydinovým trusom alebo špeciálnymi postrekmi priamo na listy.
Nakladačky sa zberajú každý druhý deň. Nesmú sa nechať prerásť, lebo potom rastlina prestane nasadzovať ďalšie plody. Šalátové uhorky a uhorky hadovky sa zberajú raz až dvakrát týždenne a možno ich skladovať pri teplote 15 °C až 12 dní.
Uhorky nemožno opakovane pestovať v tej istej pôde. Vhodnou predplodinou je repa, hrach, fazuľa alebo cibuľa. Naopak nevhodnými plodinami sú jahody či zemiaky.
.