Cibule sa vysádzajú tak, aby boli z jednej polovice až dvoch tretín nad povrchom substrátu. Výber substrátu je pre úspešný rast veľmi dôležitý.
Vyberajte priepustný, ľahší substrát. Pod cibuľku je vhodné dať asi 5 cm vrstvu keramzitu alebo inú drenáž.
Dôležitá je pravidelná zálievka, ale pozor na prelievanie rastliny. Tej skôr vyhovuje suchšia pôda aj nižšia vzdušná vlhkosť. Nutné je tiež zaistiť dostatok svetla, aby stvoly príliš nevybiehali. Rastlinu by to mohlo značne oslabiť.
Koncom septembra sa prestáva so zálievkou, rastlina stráca listy a je nutné uložiť ju na odpočinok. Cibuľu stačí nechať voľne zabalenú v papieri a uchovávať v suchej miestnosti s teplotou okolo 10 °C. Takto sa nechávajú pokiaľ cibuľa nezačne znovu sama pučať. Potom sa presadzuje do nového substrátu do miestnosti s izbovou teplotou.
Cibuľu zornice môžete pestovať aj vonku na slnku, ale len pokiaľ nočná teplota neklesá pod 10 °C, potom kvetináče umiestnite do suchej miestnosti na zimné obdobie.
Rastlinu môžete množiť postrannými cibuľkami alebo semenami (náročnejší postup).
Ako už bolo spomenuté vyššie, často sa zornica (Hippeastrum) zamieňa s amarylkou (Amaryllis). Je to dané veľkou podobnosťou ich kvetov. Amarylka však oproti zornici kvitne bez listov iba v odtieňoch ružovej a bielej farby predovšetkým na jeseň. Jej kvety nie sú tak mohutné a býva ich na jednej stonke až 6. U nás sa pestuje výhradne ako izbová rastlina.
U zorníc rozlišujeme 80 druhov a môžeme sa teda tešiť z rozličných farieb ich majestátnych kvetov, ktoré môžu byť dokonca dvojfarebné s lemom alebo prúžkami.
Čítaj viacShow less