×
Vyhľadávanie v blogoch

Citrusy v kvetináči - ako ich pestovať?

Ak máte radi stredomorskú atmosféru, citrusy pestované v nádobách by vám doma nemali chýbať. Sú očarujúce, vždy zelené a krásne po celý rok. Navyše sú v čase kvitnutia obsypané plodmi. 

Pokiaľ s pestovaním citrusov začínate, je najlepšie zvoliť citrónovníky. Semenáče kvitnú a plodia po 15-20 rokoch, pre docielenie skorého kvitnutia je lepšie pestovať vrúbľované alebo odrezkové rastliny, ktoré už plodili. Približne vo februári sa rastliny prebúdzajú zo "zimného spánku" - pučia nové listy, výhony, na vyzretých vetvách sa objavujú puky.

Teplotu musíme udržiavať na úrovni 16 °C až do doby, kým budú tvoriace sa puky veľké asi centimeter. Z kvetov by sa pri vyšších teplotách plody nevyvíjali a malé by upadávali. Ak sa podarí doviesť rastlinu prvýkrát k plodom, je skoro vyhraté.

Ak sa staráte dobre o citrus, môžete sa stretnúť s tým, že na kríčku sú súčasne kvety, malé puky, zelené aj zrejúce plody. Niektoré odrody dozrievajú osem mesiacov od kvetu a iné rok.

Citrusom v lete svedčí letnenie, môžeme ich umiestniť vonku na polotienistom mieste alebo za južným či západným oknom. V letnom období citrusy hnojíme intenzívne raz týždenne, v zime len raz za mesiac. Vhodné je špeciálne hnojivo, ktoré neobsahuje vápnik a má priaznivé zloženie.

So zálievkou v zime opatrne

So zálievkou je to podobné. V lete často, v chladnom období stačí udržiavať bal len mierne vlhký. Príliš veľa vody v zimnom období môže rastlinu aj zahubiť. Na jeseň citrusy prenesieme do chladnej časti bytu, haly či chodby, kde sa teplota pohybuje okolo 5-15 °C.

Pri zimovaní potrebujú rastliny dostatok svetla, pretože sú vždy zelené. Rastlinám doprajeme zodpovedajúci zimný odpočinok podľa druhu a odrody. Striedanie teplôt v lete a v zime musíme dodržať, inak sa ani u kvitnúcich rastlín úrody nedočkáme.

Vďaka suchému vzduchu v bytoch sa môžu na citrusoch objavovať rôzni škodcovia. Či už roztoče, ktoré vytvárajú striebristé škvrnky na listoch až pavučinky okolo mladých výhonkov, puklice (drobné hnedé ulitky na kmienku, vetvičkách i listoch)vošky a vlnatky (skrývajú sa pod voskovou vatičkou).

Pravidelná kontrola, rosenie a sprchovanie rastlín, prípadne včasný zásah proti nezvaným škodcom pri prvom výskyte, zabráni ich invázii a následnému napadnutiu listov hubami - čiernenie.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa