×
Vyhľadávanie v blogoch

Zazimovanie izbových rastlín

Na to, aby nielen izbové rastliny bez úhony prežili zimné mesiace a neboli náchylné k chorobám či napadnutiu škodcami, je potrebné ich na nadchádzajúce zimovanie dôkladne pripraviť. Toto sa týka najmä tých rastlín, ktoré sme cez leto nechali vydýchnuť na čerstvom vzduchu a s príchodom jesene sme ich presunuli späť do tepla domova.

Akonáhle jesenný chlad zaklope na dvere, začnú sa na našich izbových rastlinách objavovať nepozvaní hostia, ktorí hľadajú útočisko v teple nášho bytu. Zrazu nachádzame vošky, roztočce či strapky.

Pokrievky a červce sú nočnou morou každého pestovateľa, pretože boj s týmito škodcami je náročný. Na prevenciu šírenia škodcov je dôležité pravidelne kontrolovať každú rastlinu. Na ich odstránenie je vhodné použiť špeciálne insekticídy.

Najjednoduchší a najefektívnejší spôsob aplikácie je použitie insekticídnych tyčiniek. Tieto tyčinky obsahujú ochranné látky, ktoré rastlina absorbuje a po dobu troch mesiacov je chránená pred všetkými škodcami.

Tyčinky vložíme do substrátu blízko koreňov rastlín, zalejeme ich a necháme pôsobiť. Navyše, tyčinky obsahujú aj hnojivo, ktoré napomáha rýchlemu vstrebaniu účinnej látky rastlinou a zároveň ju vyživuje po celé tri mesiace.

Po eliminácii škodcov je dôležité skontrolovať povrch zeminy a nádobu, v ktorej rastlina sídli. Odstráňte akékoľvek poškodené listy, odumreté vetvičky alebo odkvitnuté kvety. Počas vegetačného pokoja, teda zimného obdobia, je nevyhnutné obmedziť zálievku.

Rastlina v tejto dobe nepotrebuje také množstvo vody ako počas obdobia rastu. Črepníkové rastliny zalievame len pokiaľ to naozaj potrebujú. Nedostatok aj nadbytok vody môže rastlinu poškodiť, ale častejšie má závažnejšie dôsledky práve preliatia. Pred ďalším zavlažením by mala zemina úplne vyschnúť.

Náš tip: ak chcete prezimovať muškáty, obmedzte ich zálievku, zastrihnite ich a umiestnite na chladné, ale svetlé miesto s teplotou medzi 10 a 15 °C. Rastliny reagujú na zimné obdobie spomalením rastu a zahadzovaním niektorých listov, akoby odpočívali a pripravovali sa na jar.

Preto je dôležité obmedziť aj hnojenie. Porušenie týchto pravidiel je najčastejším dôvodom, prečo rastliny neprežijú zimu. Pamätajte, že čím menej sa o nich budeme starať, tým lepšie sa im bude dariť.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa