×
Vyhľadávanie v blogoch

Sadíme a pestujeme - Katarant

Katarant, ktorý je tiež známy pod menom katarantus, je obľúbenou a nenáročnou rastlinou, ktorá sa pýši svojím pôvodom v exotických oblastiach Madagaskaru.

Hoci pochádza z tropickej klímy, adaptuje sa výborne aj na naše podmienky, kde sa mu veľmi dobre darí. V jeho domovine ide o vytrvalú rastlinu, zatiaľ čo u nás je často pestovaná ako okrasná letnička.

Katarant je ideálnou voľbou nielen pre okraje záhonov, ale tiež sa skvele hodí do kvetináčov. Vďaka svojej nenáročnosti je vynikajúca aj ako izbová rastlina, ktorá dokáže rozjasniť každý interiér. Kvety v širokej škále farieb vás budú tešiť po celé leto až do ranej jesene.

Predpestovanie semien sa obvykle vykonáva na konci januára alebo začiatkom februára. Semená sa vysievajú do vlhkého substrátu a klíčia pri izbovej teplote. Až sadenice dostatočne povyrastú, presádzame ich v druhej polovici mája.

Pre ich rast je ideálne stanovište na plnom slnku alebo v polotieni, pričom pôda by mala byť prekyprená a obohatená kompostom. Rastlina je pomerne nenáročná na zálievku a odoláva aj priamemu slnečnému úpalu.

Na podporu zdravého rastu a bohatého kvitnutia sa odporúča rastlinu prihnojovať raz za štrnásť dní. Rastlina sa často pestuje ako letnička, ale je možné ju pestovať celoročne doma alebo ako prenosnú rastlinu v nádobe.

Okrem správnej starostlivosti je dôležité zimozeleň chrániť pred škodcami a chorobami, ktoré môžu ovplyvniť rast rastliny. Katarant môžu napadnúť napríklad vošky, belasce či svienky.

Z chorôb to môže byť pleseň šedá, škvrnitosť listov alebo rôzne virózy, ktoré deformujú listy a narúšajú správny rast. Preventívnym opatrením je pravidelná kontrola rastliny a prípadné rýchle ošetrenie.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa