×
Vyhľadávanie v blogoch

Holé miesta zakryjú pôdopokryvné rastliny

Väčšinou sa šíria plazivými a pnúcimi podzemkami či vetvami a dokážu pokryť holú pôdu tak, že vytvoria súvislý zelený či kvitnúci koberec. Medzi pôdokryvnými rastlinami nájdete trvalky, listnaté aj vždyzelené kríky, tak aj ihličnany. Pokryvné môžu byť aj niektoré letničky, ale to je naozaj len na jednu sezónu, kedy zaplnia prázdne miesta pred trvalým vysadením.

Pokryvné môžu byť aj niektoré letničky, ale to je naozaj len na jednu sezónu, kedy zaplnia prázdne miesta pred trvalým vysadením. Zo širokej ponuky si vyberiete do miest tienistých aj polotienistých, ale nájdete rastliny aj pre miesta vlhké aj tie s celodenným úpalom.

Pokryvné rastliny dobre prerastú aj prudšie svahy nepriepustnou zeleňou. Rozpínavosť pôdokryvných trvaliek využite na miestach menej pohostinných, väčšinou dobre znášajú aj suché pôdy na svahu.

Na výsadbu do týchto miest môžete použiť Arabis, Iberis, ľubovník kalíškatý (Hypericum calycinum), dobre porastie aj rozchodník (Sedum spurium). V tieni aj polotieni porastie napríklad zimozeleň, ktorý ale rastie úspešne aj na slnku. Skvelou pokryvnou rastlinou je aj pľúcnik, na jar kvitnúca rastlina s pestrým listom, či bergénia, ktorá sa dobre rozrastá v tieni.

"Rozpínavosť pôdokryvných trvaliek využite na miestach menej pohostinných, väčšinou dobre znášajú aj suché pôdy na svahu."

Ako pôdokryvné rastliny je možné využiť niektoré pnúce dreviny - brečtan (Hedera) aj prísavník (Partenocissus).

Brečtan pokryje veľkú plochu svojimi zelenými listami aj v hlbokom tieni, nesklame však ani na svetlých miestach. Je dlhoveký a prakticky nezničiteľný: nevymŕza, nevadí mu vietor, sneh ho nepoláme. Výborne kopíruje terén a zostáva zelený celé roky.

Tieto rastliny treba sadiť dosť husto, pre rýchly efekt z výsadby je to na meter štvorcový asi desať rastlín. Drobnejšie rastliny (napr. plazivá vrbina) môžu byť od seba na pätnásť centimetrov. Menšie množstvo rastlín tiež nie je na škodu - plazivé podzemky samy zakoreňujú, stačí, keď ich nasmerujete, kam potrebujete.

Po výsadbe rastlinám doprajte dostatok vlahy, staršie rastliny si poradia samé. Pokiaľ bude po čase porast nepekný, neprehľadný, môžete rastliny zostrihnutím zmladiť - koncom leta alebo skoro na jar.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa