Georgíny vysádzajte na začiatku mája
Nádherné sýte farby rôznych kombinácií, jednoduché i plnokveté formy, pripomínajúce loptičky, z vyšľachtených kultivarov si vyberie každý, je ich totiž už cca 20 000 odrôd. Aby ste vytvorili kúzelné jesenné zákutia v záhrade je potrebné georgíny vysadiť teraz. Budú pekne dopĺňať farebné lístie opadavých stromov a kríkov, plody rôznych farieb, ako sú šípky a hložinky či okrasné trávy. Tieto krehko vyzerajúce rastliny kvitnú až do prvých mrazov.
Vďaka neuveriteľnej rozmanitosti majú georgíny uplatnenie naozaj široké. Nízke môžeme použiť na obruby cestičiek, záhonov aj do prenosných hrantíkov či korýtok, najmenšie dokonca aj do skaliek, vyššie vytvoria ozdobné pásy okolo trávnika, domu, plotu, a predovšetkým pôsobivé ostrovčeky kdekoľvek – ako atraktívne solitéry vyniknú najlepšie v malej skupinke najvyššej georgíny, ktoré dorastajú cez 1,5 m.
Pestovanie georgín
Pár dní ich nechajte v teple naraziť a koncom apríla alebo začiatkom mája ich už môžeme začať vysádzať - približne 7-10 cm pod povrch zeme. V tomto období ich tiež ľahko namnožíte delením hľúz. Ideálne je pre nich slnečné stanovište a vápnitá, úrodná pôda.
Ak ich budete pestovať v kvetináčoch, úspech bude závisieť hlavne na vhodnom výbere odrody a správnom ošetrovaní. Pre takéto pestovanie sa hodia slabšie rastúce odrody nízkeho vzrastu, tj najmä georgíny zo skupiny drobnokvetých.
Rastliny musia mať stály dostatok vlahy a pravidelné prihnojovanie (asi raz týždenne až do októbra), potom rastliny bohato kvitnú až do mrazu.
POZOR! - ich hľuzy zimu vonku neprežijú.
Zo škodcov môže rastliny napadnúť háďatko margaréty, slimáci, koreňohub zhubný, roztočce, strapky, klopušky, kriesové, vošky, drôtovce, ponravy a ďalšie. Bránime sa proti nim dostupnými odporúčanými prostriedkami. Môžu tiež podliehať vírusovým, bakteriálnym alebo hubovým chorobám (napr. mozaika, bakteriálna nádorovitosť, verticíliové vädnutie).