×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradníkov jún

Záhradnícky sprievodca je neoceniteľným pomocníkom pre každého, kto má rád starostlivosť o záhradu. Poskytuje užitočné informácie o tom, aké práce je vhodné vykonávať v jednotlivých mesiacoch, aby záhrada kvitla a bola pripravená na nadchádzajúce obdobie. 

Prečo je jún dôležitý pre záhradníkov? Je to doba, kedy slnko začína starostlivo vyhrievať pôdu a rastliny vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Teploty stúpajú a rastliny, ako sú ruže, levandule alebo čerešne, dosahujú vrchol svojho rastu a vývoja.

Medzi hlavné úlohy patrí starostlivosť o rastliny a nové výsadby. Pripravte sa na bohatú úrodu a pravidelne sa starajte o údržbu záhrady, vrátane čistenia, ostrenia náradia a kontroly zavlažovacieho systému.

Venujte zvýšenú pozornosť starostlivosti o rastliny, vrátane pravidelného zavlažovania, rezu a hnojenia. Rastliny ako ruža vyžadujú pravidelný rez, zatiaľ čo letničky a trvalky potrebujú dostatočnú vlahu a živiny. Buďte opatrní, aby nedochádzalo k nadmernému zalievaniu. Nezabúdajte ani na kontrolu rastlín pred napadnutím škodcov a chorôb. V takom prípade musíte čo najskôr zakročiť.

V júni je dôležité starať sa o ovocné stromy, najmä jablone, hrušky a čerešne. Pravidelne odstraňujte odumreté vetvy a kontrolujte stromy a prípadných škodcov a choroby.

Starostlivosť o trávnik je v júni zásadná, pretože teplé počasie a slnečné žiarenie môžu spôsobiť jeho vysychanie. Zalievajte trávnik pravidelne, ideálne vo večerných hodinách, a pravidelne ho sekajte a prevzdušňujte.

Čo môžete žať v júni? Dozrievajú prvé jahody a čerešne. Podľa doby siatia môžete žať skoré odrody zeleniny, ako sú bôb, fazuľa, hrach, mrkva, pažítka, petržlen, reďkovka, pak choi a ďalšie. Z byliniek môžete žať medvedí cesnak, žihľavu, púpavu a vtáčinec. Niektoré druhy, ako je medovka, mäta, dobromyseľ, šalvia, tymián a harmanček, možno sušiť pre neskoršie použitie v kuchyni.

V júni je vhodný čas na presádzanie rôznych rastlín, vrátane izbových rastlín, trvaliek, letničiek a niektorých druhov zeleniny a byliniek. Dbajte na to, aby boli rastliny dostatočne zakorenené a pripravené na presadenie do väčších nádob alebo priamo do záhrady.

Môžete presádzať napríklad monstery, fikusy a palmy. Predpestované sadenice petúnií a aksamietnikov je možné vysadiť do záhonov alebo kvetináčov. Bylinky ako je rozmarín, tymián a levanduľa je možné rozdeliť a presadiť pre lepší rast. Nezabudnite ani na predpestované sadivo zeleniny, ako sú paradajky, papriky a baklažány.

V júni môžete tiež vysievať fazuľu, mrkvu, pór, kvaku, kapustu, čakanku, hrach, kel kučeravý, špenát a brokolicu. Z byliniek môžete vysievať bazalku, kôpor, palinu, trebuľku, stéviu, citrónovú trávu, divozel, ďatelinu, krvavec, pilát a topoľovku. Nezabudnite na okrasné rastliny, ako sú nevädza, funkia, hrachor, poniklec, lekno, lupina, sirôtky, mnohokvety, náprstníky, ostálky, pupalky, slezy a zvončeky.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa