×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop

Kategórie

Kiwano

Kiwano sa niekedy trefne nazýva ako „africká rohatá uhorka“. Ide o rýchlo rastúcu lianu blízko príbuznú vodnému melónu, pôvodne sa vyskytujúcemu v Afrike.

V 20. storočí však bolo Kiwano domestikované na Novom Zélande a dnes sa pestuje aj v Austrálii, Čile alebo Kalifornii. Rastlina si vyžaduje veľa tepla i svetla, darí sa jej najmä v subtropických oblastiach.

V klimatických podmienkach Slovenska je preto vhodnejšie pestovať ju v skleníku alebo fóliovníku. Kiwano, ako lianovitú rastlinu, je potrebné vyväzovať na konštrukcie alebo siete. Je to cudzoprašná rastlina, preto je nutné pre vzájomné opelenie pestovať ju vo viacerých kusoch.

Plodom kiwana je asi 10 cm dlhá uhorka žltej až oranžovej farby. Na svojom povrchu má nápadné hrbolčeky pripomínajúce ostne. Vnútri plodu sa nachádza lahodná zelená dužina, s konzistenciou podobnou želé, a semienka, ktoré nápadne pripomínajú semienka uhoriek.

Pestovatelia by na dosiahnutie úspechu mali zaistiť, aby kiwano malo dostatok vody a zároveň ho preventívne ochraňovať pred plesňovými chorobami. Odmenou im bude bohatá úroda – na jednej rastline sa môže urodiť až 300 g plodov.

Čítaj viacShow less

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa