×
Vyhľadávanie v blogoch

Ktoré dvojročné rastliny pestovať?

Množstvo druhov rozkvitá skoro na jar, v čase, keď letničky ešte len vysievame. Výborne sa dopĺňajú s jarnými cibuľovinami. Aby vám robili radosť, nesmiete zabudnúť ich v tomto období (v júni a v júli) vysadiť.

Divozel a náprstníky

Společnú majú liečivé účinky. Divozel zbiera a suší kde kto, náprstník je prudko jedovatý a tak ho prenechajte skúseným rukám farmaceutom a lekárom, laikovi by mohli skôr ublížiť.

Ak máte malé deti, náprstníky v záhrade radšej vynechajte úplne. Oba druhy majú radi veľa slnečna, divozel je však suchomilnejší, náprstníkom lepšie vyhovuje pôda mierne vlhká, nesmie však byť ťažká alebo mokrá.


Sedmokrásky a nezábudky

Ich latinské meno Bellis perrenis (perrenis = vytrvalý) síce hovorí, že je to trvalka, najlepšie však pokvitne po prvýkrát; tj. prvý jar po júlovom výseve, v ďalších rokoch pestovania stráca kvetenstvo plnokvetosť, farbu, tvar i veľkosť. Rovnako je to aj u nezábudiek, najkrajšie sú prvý rok.


Klinček bradatý či fúzatý

Dianthus barbatus, klasická kvetina z babkinej záhradky vydrží niekoľko sezón. Ide o spoľahlivú kvetinu, pestovanú už niekoľko storočí, výborne sa hodí na záhon aj na rez.

Vysievame v polovici júna do pareniska alebo priamo na záhon, na konci leta presadíme na konečné stanovisko. Miluje slnko, mierne vápenatú pôdu, nesnáša hojenie čerstvým hnojom.


Zvončeky

Campanula medium, tj. zvonček prostredný, pochádza zo svahov primorských pohorí Francúzska a Talianska, má podobné požiadavky na pestovanie ako zvonček bradatý.

Zvončeky ľahko podliehajú silnejšiemu vetru, stanovisko by preto malo byť chránené. V ponuke najdeme kultivary s modrými, ružovými aj bielymi kvetmi, vrátane zakrpatených, sotva 30 cm vysokých odrôd.


Starček

Starček prímorský, latinsky Senecio bicolor, pestujeme predovšetkým pre krásne, strieborné, plstnaté a elegantne štrukturované listy, ktorými dopĺňa výsadby na záhonoch aj v kvetináčoch.

Počas miernej zimy oživí nádoby brečtanom a ďalšími rastlinami pre zimnú dekoráciu, pekne vyzerá v kombinácii s okrasným kelom. Ak prežijú zimu, tak druhým rokom vykvitne.


Mesačnica

Hodí sa do prírodných záhrad, ľahko sa vysemeňuje a bez problémov sa množí (občas je dokonca nutné ich množstvo redukovať).

V záhradách sa pestuje skôr pre zaujímavý jesenný vzhľad – odkvitnutá vytvára typické strieborné „peniažteky“, ktoré sú ideálnym materiálom do suchých aranžmánov.

Kvety má tmavoružové. Potrebuje vlhkú humóznu pôdu na slnečnom stanovisku. Predpestujeme ho pod sklom, vykvitne až v prvom roku.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa