×
Vyhľadávanie v blogoch

Zber zeleniny od leta až do zimy

Pokiaľ ste semienka zasiali včas, zeleninová záhradka pred začiatkom letných prázdnin už dáva bohatú úrodu. Na uvoľnené záhony môžete vysiať ďalšie plodiny, a tak mať čerstvú zeleninu poruke až do prvých mrazov.

Ak sejete v priebehu júna, táto zelenina spoľahlivo dorastie:

- mrkva, špenát, roketa, červená repa, čierna reďkev, repa, kríková fazuľa, hrášok dreňový i cukrový, pekingská a čínska kapusta, hlávková kapusta, letné reďkovky, skorý kaleráb.

K siatiu v letných mesiacoch vyberáme celoročné či letné pôdy. Zeleninu pre zimný zber, napr. ružičkový a kučeravý kel a pór, vysievajte už radšej v prvej polovici mesiaca. Vysievame priamo na záhony alebo do kvetináčov.

Šalát vyberieme odolný voči vybiehaniu do kvetov alebo do listového rezu.

Kučeravé a pestro sfarbené listové odrody sú chutné, listy z nich môžete odrezávať veľmi skoro, pričom ďalšie stále dorastajú a vyzerajú pekne na záhone i na tanieri.

V sparnom lete svedčia šalátom skôr tienisté miesta (pod stromami, kermi, pod tieňom z uhoriek, pokiaľ ich pestujete na opore). Doprajte im dostatok vody, budú krehké a šťavnaté.

Vysevy pravidelne zavlažujeme, aby nezaschli. Po vzídení rastlín je vhodné pôdu okolo nich mulčovať, nebude tak rýchlo vysychať. Vysievať môžeme aj do jamiek či riadkov do vopred pripravenej vrstvičky mulča.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa