×
Vyhľadávanie v blogoch

Ako si vypestovať vlastné paradajky?

Vedeli ste, že paradajky pochádzajú pôvodne z peruánskych Ánd, kde si ich užívali prapôvodní obyvatelia Peru a Mexika? Viete si dnes predstaviť, že v tom čase dosahovali paradajky iba veľkosť dnešných čerešní? Išlo predsa o paradajky v divokej prírode! Až neskôr, v čase Krištofa Kolumba, boli privezené do Európy.

Dlhú dobu boli paradajky považované za úžitkovú rastlinu a niektorí sa mylne domnievali, že sú jedovaté. Až v minulom storočí sa začali paradajky pestovať ako chutná zelenina plná vitamínov.

Na čo si dávať pozor pri pestovaní paradajok

- Paradajky nikdy nepestujte v blízkosti zemiakov!

- Paradajky milujú humózne pôdy.

- Paradajky potrebujú oporu.

- Koreňový bal odporúčame zakryť slamou, zabránite tak vyschnutiu koreňov (ďalšou výhodou slamy je, že zabráni prenikaniu škodcov k rastline).

Pestovanie paradajok

Aby paradajky v našich podmienkach vôbec dozreli, potrebujú tzv. predpestovanie. S pestovaním sa začína na konci zimy v skleníkoch, či v marci na našej záhradke.

POZOR - posledný vhodný termín pre výsev paradajok je tretí týždeň v apríli!

Semienka vysádzame vo vzdialenosti dva centimetre od seba a pôdu udržujeme stále vlhkú. Ideálna teplota na vyklíčenie je okolo 25 °C. Neskôr ich môžeme nechávať pri teplote 15-20 °C.

Odporúčame do substrátu primiešať perlit, aby pri pikýrovaní bola pôda natoľko ľahká, aby sa korene nezničili. Akonáhle zbadáme prvé lístky, môžeme paradajky najlepšie s pikirovacím nástrojom oddeliť a presadiť do jednotlivých kvetináčov – vždy vyberáme len tie najsilnejšie rastlinky!

V máji je vhodný čas na presadenie paradajok na konečné miesto. Ak sme ich už v marci zasadili von, je to v poriadku. Na presadenie by rastlinka mala mať dostatočne silnú stonku a nemala by byť vyššia ako 30 cm.

Tyčkové paradajky potrebujú navyše k svojmu rastu oporu. Pri presádzaní dbajte na to, aby ste zasadili rastlinu dostatočne hlboko do zeme, paradajky začnú tvoriť korene aj zo zakrytej časti stonky a budú silnejšie.

Pred presadením na konečné stanovište by sa rastlinka mala otužovať – asi týždeň pred výsadbou nechajte rastlinu 2 hodiny vonku. Postupne dobu vystavenia vonkajším podmienkam predlžujte, až nakoniec deň pred presadením nechajte rastlinku vonku aj cez noc.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa