×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Kedy začať vysievať zeleninu, kvety či dreviny?

Pripravili sme pre vás prehľadné zhrnutie výsevov a výsadby najobľúbenejších druhov zeleniny, kvetov a drevín.

Február

Začíname s výsevmi na predpestovanie sadeničiek. Skorý výsev je vhodný u raného šalátu, zeleru, brokolice, baklažánu, paprík, paradajok, cibule a petržlenu. Do teplého pareniska môžeme vysiať skoré odrody reďkoviek. Výsev môžeme prikryť bielou netkanou textíliou.

Koncom februára môžeme v teplejších oblastiach nechať naklíčiť skoré zemiaky na jarnú výsadbu. Niektoré druhy kvetov s dlhou dobou vývoja je vhodné vysiať už teraz. Patrí sem lobelka, papuľka, plamienka Drumondova, petúnia.

Marec

Na začiatku mesiaca môžeme ešte vysievať semená paprík a brokolice, je to posledný vhodný termín. Do polovice marca vysejeme semená paradajok a melónov. Za priaznivého počasia je možné vysievať do pareniska či fóliovníka karotku, reďkovky, bazalku a vysádzať predpestované rané šaláty.

Pri vhodnom počasí môžeme v priebehu mesiaca priamo na záhon vysievať šalát na zber mladých listov. V druhej polovici mesiaca je možné už na vonkajšie záhony vysievať mrkvu, reďkovky, petržlen, špenát, raný šalát, hrach, kôpor.

Pred chladom aj škodcami chránime vzchádzajúce rastliny bielou netkanou textíliou. Vysádzať už tiež môžeme cibuľu sadzačku. Z kvetov začneme predpestovávať sadenice letničiek s dlhšou vegetačnou dobou. Je to napríklad aksamietník, čínske astry, slamienky, smil listnatý či gazánia.

Semená vysievame na okno alebo do pareniska. Pokiaľ to počasie dovolí možno koncom marca začať s výsadbou okrasných trvaliek kvitnúcich v lete, je možné ich práve tak rozmnožovať delením trsov a presádzať.

V marci začína vhodný čas na výsadbu ovocných stromov a kríkov, zvlášť prostokorenným sadeniciam prospeje skorý termín. Pre marhule, broskyne a nektárinky je to vhodnejší termín, než ten jesenný. Koncom mesiaca sa vsádzajú aj sadenice viniča a okrasné opadavé listnaté stromy.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa