×
Vyhľadávanie v blogoch

Ako pestovať pohánku

Podľa svojho využitia sa pohánka obyčajná alebo tiež strelovitá či siata (Fagopyrum esculentum Moench.) radí k obilninám, botanicky ale patrí do čeľade rdesnovitých (Polygonaceae). Ide o obľúbenú kultúrnu rastlinu, u nás je však nepôvodná – pochádza z juhovýchodnej Ázie, odkiaľ sa postupne rozšírila do Japonska a zrejme v 13. storočí sa pohánka vďaka kočovným kmeňom Mongolov a Tatárov dostala do Európy.

Pohánka - jednoročná, skôr teplomilná bylina

Výhodou je jej krátka vegetačná doba. Pohánka vytvára hrozno bielych a ružových kvetov opeľovaných hmyzom, najmä sú lákadlom pre včely, čmeliaky a motýle. Rastlina sa veľmi využíva v zdravej výžive. Obsahuje významné množstvo rutínu, ktorý lieči problémy s cievami, hemoroidmi aj kŕčovými žilami.

Pôsobí priaznivo aj na psychicky a fyzicky namáhané osoby. Z týchto dôvodov v posledných rokoch dochádza celosvetovo k zvyšovaniu dopytu a spotreby pohánky. Zo semien pohánky je možné pripraviť rôzne prílohy, polievky, kaše alebo nátierky a tiež sa hodia na zapekanie.

Semená pohánky vysievame priamo na záhon do riadkov s medziriadkovou vzdialenosťou cca 10 cm. Odporúčaná hĺbka siatia je 30 až 50 milimetrov, do väčších hĺbok (40 až 50 milimetrov) sejeme, ak nie je v pôde dostatok vlahy.

Pohánka je citlivá na nízke teploty

Semená klíčia pri teplote pôdy minimálne 7 až 8 °C, teploty pod nulou jej vôbec nesvedčia, preto ju vysievame až od konca apríla do polovice mája.

Najlepšie pre pestovanie pohánky sú stredne ťažké hlinité alebo ľahšie hlinitopiesočnaté pôdy. Pre vysoký výnos vyžaduje pohánka dostatok svetla a vlahy.

Na záhone majú rastliny pohánky funkciu rastlinného herbicídu. Jej rýchly rast vedie ku komplexnému pokrytiu plochy, čím komplikuje prežívanie buriny, ktorá zostáva pod ňou.

Pohánka sa pestuje pre plody, pričom je určitou nevýhodou jej dlhodobé a nerovnomerné kvitnutie a postupné dozrievanie. Plodom pohánky sú nažky, vzhľadom trochu pripomínajúce bukvice, v porovnaní s nimi sú však celkovo menšie. Postupne dozrievajú na sklonku leta.

Nažky sa musia bezprostredne po zbere starostlivo dosušiť a skladovať v suchu. Tvrdé osemenie treba pred použitím olúpať. Pohánka sa konzumuje buď namáčaná, alebo naklíčená. Vylúpanú pohánku môžeme cez noc namočiť v studenej vode.

Klíčenie trvá asi 1,5 dňa aj predtým ale semená asi 15 minút máčame. Klíčiť môžeme napríklad na vlhkom obrúsku. Akonáhle klíčky dosiahnu dĺžku samotného semena, je to vhodný čas na ich spracovanie napríklad do šalátov alebo nátierok.

Okrem suroviny na prípravu pokrmov sú semená pohánky (vylúpané nažky) využiteľné aj ako náplň do vankúšov, ktoré sa dobre prispôsobia vášmu telu, bránia blokácii krčnej chrbtice, a tým aj bolestiam hlavy a chrbta.

Pohánka vo vankúši tiež odoberá telesný pot. Na prípravu čaju sú využiteľné šupky a vňať. Najviac rutinu obsahuje vňať. Celé rastliny sú možné využiť na zelené hnojenie a slama sa dá skrmovať.

Pohánka je veľmi odolná proti väčšine škodcov aj voči obvyklým chorobám. Dokáže prospievať aj na chudobnej pôde s nízkym obsahom živín. Tieto vlastnosti ju zaraďujú medzi rastliny vhodné pre všetkých, ktorí majú aspoň pár štvorcových metrov záhrady a chcú si pri pestovaní na nej vyskúšať niečo nové.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa