×
Vyhľadávanie v blogoch

Cibuľnaté a hľuznaté rastliny – čo s nimi po odkvitnutí

Tiež každým rokom riešite, čo s tulipánmi, narcismi, hyacintami, krókusmi, georgínami, ľaliami, mečíkmi, kosatcami alebo jesienkami a ďalšími, či už jarnými alebo jesennými cibuľovinami a hľuzami, po odkvitnutí?

Ostrihať, nechať zatiahnuť, alebo snáď vybrať zo zeme a znovu zasadiť, keď bude vhodný čas? V nasledujúcom článku sa dozviete, čo urobiť s cibuľovinami najobľúbenejších okrasných kvetov.

Georgíny

Georgíny sú kvety pochádzajúce zo Strednej Ameriky, zimu teda v európskych podmienkach nemajú na svojom stanovisku šancu prežiť. Najneskôr do konca októbra, je tak potrebné pomocou rýľa vytiahnuť baly zo zeme a zabezpečiť im dostatočnú tepelnú izoláciu.

Ideálne je, nechať ich dokonale vysušiť, zatiahnuť a dať do pivnice v priedušných debničkách. Teplota by sa tu mala pohybovať od 4 do 10 stupňov Celzia. Odporúčame skladovanie v suchom piesku, ktorý drží teplotu.

Jesienky

Po odkvitnutí sa rastlina zatiahne. Postranné výhony sa premenia na nové kvetné hľuzy, z ktorých v ďalšom roku vyrašia ďalšie postranné výhonky. Tak vznikne časom hustý koberec kvetov.
Jesienky o sebe znovu dajú vedieť na jar. Podlhovasté listy sú usporiadané do ružice okolo zeleného semenníka, ktorý sa vytvára od mája do júla.

Letné mesiace prečká chvost v podzemnej hľuze, aby na jeseň znovu rozkvitol. V závislosti od druhu a odrody sa kvety začínajú objavovať od augusta. Ak máte chvosty zasadené v trávniku, mali by ste po výsadbe (alebo v ďalších rokoch už od polovice augusta) s kosačkou obchádzať miesto, kde rastú, aby prvé puky neskončili na komposte. Jesienky sú plne mrazuvzdorné.

Ľalia

Ľalie sú mrazuvzdorné. Cibule aj napriek tomu na zimu prikryte čečinou, lístím či im urobte inú nastielku. Presadiť ich môžeme až po niekoľkých rokoch, keď prestávajú kvitnúť (vyčerpanie živín v pôde), alebo sú kvety malé.

V zime sa však zvyšuje riziko premokrenia, ktoré ľalie priam neznášajú, preto je bezpečným riešením cibuľa pred zimou vybrať zo záhona a uložiť na chladnom mieste vo vlhkej zmesi rašeliny a piesku.

Okrasné cesnaky

Po odkvitnutí, v čase vegetačného pokoja, nechávame cibuľu v zemi, cesnak je mrazuvzdorný. Pokiaľ je ale na stanovisku už viac rokov, je nutné cibule vybrať z pôdy a roztriediť. Počas leta by mali byť cibule uložené v teple a v suchu, aby dostatočne vyzreli.

Gladioly

Hľuzy mečíkov sú jednoročné, nad vysadenou hľuzou vyrazí nová hľuza s koreňmi. Koncom septembra alebo začiatkom októbra spodnú starú hľuzu oddelíme a uskladníme iba hľuzu novú.

Vrchnú šupku novej hľuzy po vybratí z hliny necháme zaschnúť, šupku oddelíme a hľuzu uložíme do suchej miestnosti s teplotou 2–8 °C. Uložené hľuzy je vhodné presypať dezinfekčným práškom.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa