×
Vyhľadávanie v blogoch

Modrá farba rastlín záhradu opticky zväčší ​

Modrá farba, je farba množstva kvetov, na ktorých vyzerá úchvatne. Patrí do farieb studeného spektra, opticky zväčšuje a výborne sa kombinuje s ostatnými. Ak treba pozemok opticky predĺžiť, bude sa zdať dlhší, ak na jeho koniec umiestnime modro vysadený záhon. Pokiaľ zasadíme modré kvety po stranách, úzky pozemok nadobudne šírku. Uvádzame len malý zoznam takto farebných rastlín, predovšetkým tých, ktoré kvitnú v letných mesiacoch.

Nevädza modrá

Jednoročná alebo krátkoveká trvalka, rastúca v poliach a pri okrajoch ciest. Lodyhy sú až 80 cm vysoké, kvitne od júna do augusta výrazne modrými kvetmi. Hodí sa do prírodných záhrad. Je jednou z najviac produktívnych medonosných rastlín.

Včelník moldavský

Vykvitá v júni až júli na slnečnom stanovisku s priepustnou pôdou. Ide o trvalku, ktorá v období kvetu dosahuje výšku 50 cm. Tradičná liečivá rastlina. Stimuluje organizmus, užíva sa pri zažívacích ťažkostiach, pomáha pri bolestiach zubov a hlavy.

Stračka

Trvalka vhodná na použitie ako solitér – vyrastá až do 2 m. V skupinách dodá záhonu dynamickosť a potrebnú členitosť. Ak nie je na chránenom mieste pred vetrom, nezaobíde sa bez opory. K rastu potrebuje stanovište na plnom slnku.

Borák lekársky

Obľúbená bylinka kvitnúca od júna do septembra jasne modrými kvetmi, ktoré sú lákadlom pre opeľujúci hmyz. Dorastá do výšky 45 cm až 1 ma podobná býva aj ich šírka. Dariť sa mu bude na slnečnom stanovisku v priepustnej pôde.

Ide o liečivú rastlinu, ktorá nájde uplatnenie aj v kuchyni. Listy v čerstvom stave obsahujú vitamín C, slizové látky, živice, saponíny, asparagín, kyselinu kremičitú, triesloviny, antokyanové farbivo, minerálne látky (hlavne draslík, vápnik a mangán) a ďalšie.

Bielotŕň modrý

Dekoratívna rastlina, ktorá vytvára guľovité, purpurovomodré kvetenstvo. Bodliakmi môžu zdobiť záhradu aj v zimných mesiacoch, pokiaľ ho nenapadne nejaký hmyz. Môže dosahovať výšku až 1,2 m. Kvetenstvo sa dá sušiť. Vyhovuje mu slnečné stanovište, prípadne polotieň. Na pôdu je nenáročný.

Povojnica

Popínavá jednoročka s blankytne modrými kvetmi lievikovitého tvaru, ktoré vydržia iba jeden deň. Tie odkvitnuté, ale nahrádzajú ihneď nové až do prvých jesenných mrazoch. Vyžaduje slnečné stanovište, kde dorastá až do výšky 4 m.

Levanduľa

Silne aromatická bylinka s celým radom liečivých a podporných vlastností. Stanovište vyberajte slnečné a suché, potom si bylinky užijete na dve desiatky rokov - každý rok totiž bohato vyraší, vykvitne a poteší vás tak svojou nezabudnuteľnou a charakteristickou vôňou.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa