×
Vyhľadávanie v blogoch

Poslami jari nemusia byť len cibuľoviny, sú nimi aj niektoré trvalky

Nádherný farebný obraz v odtieňoch modrej, ružovej, červenej a fialovej dokážu v priebehu apríla až mája na slnečnej skalke alebo múriku vytvoriť taričky (Aubrieta).

Svoje botanické meno získali po francúzskom maliari kvetov Claudovi Aubrietovi. Najviac sa predávajú ich hybridy so sivozelenými stálezelenými listami. Medzi kultivary, ktoré upútajú modrou farbou, patrí Axcent Blue with Eyes – veľký modrý kvet s bielym stredom, alebo výrazne modrý Blaumeise, sýtočervené sú napríklad Axcent Dark Red alebo Vezuv, menej obvyklá biela farba kvetu je u plnokvetej odrody Winterberg.

Pekne pôsobia aj variety s panašovanými listami – Silberrand s bielo panašovanými listami a ružovofialovými kvetmi, Golden Emperor so žltým krajom listu a modrofialovým kvetom. Po odkvitnutí je dobré kvetenstvo zostrihnúť, ak ich chcete uchovať rovnako krásne aj pre ďalší rok.

Medzi klasické ozdoby jarných skaliek z radov trvaliek patrí poniklec (Pulsatilla).


Zaujímavé sú už od prvého okamihu, keď sa tesne nad zemou začnú objavovať striebristé chĺpky prvých listov a pukov. Kým od výsevu po prvýkrát vykvitnú, trvá rastlinám až dva roky, ale potom počet kvetov každým rokom pribúda.

Najbežnejšími sú kultivary P. vulgaris s bielou, červenou a svetlofialovou farbou. S štipenitými kvetmi je veľmi atraktívny kultivar Papageno v zmesi farieb ružovej, červenej a fialovej. Pulsatilla albana Lutea je menej obvyklý kultivar so žltými kvetmi. Na záhone sú poniklece pôsobivé aj po odkvitnutí, vďaka semenám s dlhým páperím.

Ak máte na záhrade vlhšie stanovište, kde podľa vás nič neporastie, nezúfajte. Spestrite ho  na jar kvitnúcimi druhmi záhradných prvoseniek (Primula).

Medzi najznámejšie patrí prvosienka zúbkatá (P. denticulata). Okrúhle rubínové (Rubin), lila (Lilac) alebo biele (Alba) hlavičky z drobných kvietkov vyrážajú už v marci medzi úzkymi listami.

Na veľmi podmáčané miesta je vhodná so svietivými ružovokarmínovými kvetmi (P. rosea). O niečo neskoršie P. cortusoides má taktiež ružové kvety navyše so zaujímavo oblúčikovým okrajom listov.

Obľúbenou trvalkou rastúcou na jar je lomikameň (Saxifraga). Lomikameňov je okolo 400 botanických druhov a s výnimkou Austrálie a Antarktídy sú rozšírené po celom svete. Patria sem druhy rastúce na slnečných skalkách i vlhkomilné a tieňomilné, rozmanité sú aj vzhľadovo – majú nielen rôzne farby kvetov, ale jednotlivé druhy sa výrazne líšia aj v stavbe svojich tiel.

Sú to rastliny nenáročné, v prírode väčšinou rastú na kamenistých substrátoch s nie príliš vysokým obsahom živín a väčšinou sú aj veľmi otužilé. Do našich podmienok a hlavne pre začiatočníkov sa hodia skôr druhy nížinné a ich kultivary, ako napr. Saxifraga marginata, S. burseriana či S. ferdinandi-coburgii.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa