×
Vyhľadávanie v blogoch

Skúste si vypestovať muškáty zo semien

Pestovanie rastlín zo semien rozhodne stojí za vyskúšajú. Je to síce časovo náročnejší proces, avšak radosť z prvých klíčkov je neopísateľná! Na trhu každoročne pribúda mnoho odrôd rozmanitých druhov a krížencov pelargónií, ktoré oslňujú farbami, tvarmi kvetov i listov. Preto by bola veľká škoda niektoré z nich nevyskúšať.

Semená muškátov sú veľmi drobné, preto sa ich snažte do výsevného substrátu v nízkej miske vysiať tak, aby neboli príliš blízko pri sebe. Potom by bolo nutné malé rastlinky pretrhávať.


Substrát je vhodný ľahký, určený na výsevy a množenie rastlín zo semien. K výsevom sa tiež skvele hodí perlit, čo je ľahká zmes pufovanej horniny. Ten neobsahuje žiadne živiny, preto je rastlinky potrebné od začiatku prihnojovať. Perlit ale poskytuje korienkom oporu, je dostatočne vzdušný, zadržiava v sebe vodu a postupne ju uvoľňuje.

Pripraviť si môžete aj domáci substrát - jemne preosiatu zeminu z pareniska alebo kompostu a jemného piesku, ktorý je lepšie prepariť. Zničia sa tak prípadné zárodky hubových chorôb.

Ako vypestovať pelargóniu zo semienka?

Substrát nasypeme do nádoby a mierne utlačíme. Semienka muškátov vysejeme riedko a opäť mierne pritlačíme, substrátom už nezasypávame.

Vysiate semená zavlažíme postrekovačom. Ten budeme používať po celú dobu klíčenia. Nádobu vložíme do miniskleníka, alebo ju prekryjeme perforovanou fóliou. Vytvorí sa tak vlhká, pre klíčenie priaznivá mikroklíma. Necháme klíčiť pri teplote 20 – 24 °C.

Do mesiaca by mali vyklíčiť všetky semienka. Ako začnú semienka rásť, potrebujú čo najviac svetla. Umiestnime ich k južnému oknu, ale nesmie byť v prievane, alebo pod žiarivku s denným spektrom, ktorá je určená na pestovanie rastlín.

Na prepichovanie sadeničiek nastane čas, kedy sa okrem maternicových lístkov vytvoria aj dva páry pravých. Potom sa presadia do samostatných kvetináčov, aby mali dostatok miesta a mohli rásť a silnieť. Zalievame primerane a raz týždenne hnojíme tekutým hnojivom, a to najlepšie minerálnym pre rastliny v počiatočnej fáze rastu.

Môžeme tiež použiť výluh zo žihľavy, ktorý dodá mladým rastlinám potrebné živiny.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa