×
Vyhľadávanie v blogoch

Muchovník má chutné a zdravé plody podobné čučoriedkam

Tento takmer neznámy ker sa u nás počas posledných rokov teší čoraz väčšej obľube. Je totiž na pestovanie nenáročný a porastie v podstate kdekoľvek. Muchovník je otužilý a rastie v takmer akejkoľvek pôde, bohato kvitne, krásne vonia, produkuje množstvo výborných jedlých plodov. Na jeseň sa jeho lístie farbí do rôznych odtieňov červenej a oranžovej farby, ktoré sa uplatnia ako v úžitkovej, tak aj v okrasnej záhrade. Niekedy býva nazývaný tiež ako indiánska čučoriedka.

Z Európy pochádza muchovník oválny (Amelenchier ovalis), nie je však dostatočne prešľachtený, z tohto dôvodu sa na výsadbu hodia lepšie americké kultivary – vyšľachtené z muchovníka jelšolistého (Amelanchier alnifolia).

V záhradníctvach sú u nás dostupné kultivary 'Martin', 'Thiessen', 'Smoky' či 'Nortline', ďalším je muchovník Lamarkov (Amelanchier Lamarckii) a muchovník kanadský (Amelanchier canadensis). Rastliny muchovníka sú všetky bez rozdielu odolné aj voči veľmi silným mrazom (až -30 ° C).

Plody dozrievajú skoro, preto je možné ich pestovať aj vo vyšších a podhorských oblastiach. Kríky sú samosprašné, takže možno pestovať aj jedinú rastlinu a nemusíte sa báť neúrody. U niektorých druhov, napr. muchovníka kanadského, sa však odporúča pre vyššie percento opelenia kvetov zaobstarať kríky dva.

Prednosťou je tiež odolnosť voči chorobám a škodcom. Ker sa agresívne nerozrastá a vytvára vzdušnú korunu. Môžete si ho dotvarovať aj do nízkeho stromčeka, rez ale nie je nutný.

Stanovište vyberieme slnečné, aby dobre vyzrievali plody. Pri výsadbe pridáme trochu kompostu, pomôžeme tým lepšiemu zakoreneniu kríka. V suchých obdobiach ho po výsadbe určite nezabudneme zalievať. Staršie, zakorenené kríky znesú aj dlhodobé sucho (lepšie ako iné ovocné druhy).

Do plodnosti ker nastupuje už v druhom, najneskôr treťom roku od výsadby (záleží aj na tom, ako starý ho zaobstaráte) a plodnosť si udržuje po desiatky rokov. Vzhľadom na ich dlhovekosť ich už od začiatku omladzujte do primeranej výšky okolo troch metrov, sú potom schopné plodiť po celej dĺžke prútu, takže ich ľahšie očešete.

Plody sú tmavofialové až modré bobuľky s priemerom asi desať milimetrov. V závislosti od druhu dozrievajú od polovice júna do konca augusta. Môžete ich nechať pokojne týždeň prezrieť, budú viac šťavnaté a cukornaté.

Zo staršieho, plne vyrasteného kríka môžete zožať osem až pätnásť kilogramov plodov (podľa odrody). Ich využitie je podobné ako pri ostatnom drobnom ovocí.

Spracovávame ho do zavarenín či kompótov alebo vyrobíme šťavu. Karmínového sfarbenia dužiny je využívané v potravinárskom priemysle. V liečiteľstve odvar z listov pomáha pri žalúdočných a črevných problémoch.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa