×
Vyhľadávanie v blogoch

Astry, stálice našich záhrad

Astry, týmto menom sa označujú ako pestré letničky, tak vytrvalé jesenné astry nazývané aj hviezdnice. Na záhrade môžeme vysádzať obe skupiny astier – jedna ju bude zdobiť cez leto a druhá ju prevedie letom babím a skorou jeseňou.

Letné astry majú latinský názov Callistephus chinensis, teda astra čínska. Sú to jednoročné, okrasné rastliny, ktoré sú pre svoje kvety hojne pestované v záhradách alebo skleníkoch.

Rastliny pochádzajú z riedko zalesnených alebo krovitých oblastí severovýchodnej Činy, východu Mongolska a severu Kórejského polostrova. Semená sa do Európy pravdepodobne dostali od botanika Pierre d'Incarville a okolo roku 1730 už kvitli v Paríži.

Svoj odborný názov Callistephus chinensis nesie od roku 1833. Podľa vzrastu ich môžeme deliť na vysoké vzpriamené, vysoké krovité a nízke krovité. Podľa doby kvitnutia na skoré (júl), normálne (august) a neskoré (september) a podľa plnosti a typu úboru na jednoduché, poloplné, plné a zmiešané (rúrkovité, ihlicovité, strechovité, pivoňkovité).

Letná astra je teplomilná dlhodenná rastlina vysoká 20 až 100 cm. Aby kvitla, musí sa teplota pohybovať okolo 18 °C. Veľkosť rastliny aj dobu kvitnutia môžeme ovplyvniť riadením teploty a dĺžky dňa.

Kvety môžu mať lístky rôzne tvarované alebo rozlične sfarbené, napr. krémové, fialové, červené, šarlátové, ružové, takmer modré alebo dvoj alebo trojfarebné. Vyhovujú jej výhrevné suchšie stanovištia vo výživných hlinitopiesočnatých pôdach s neutrálnou až mierne alkalickou reakciou.

Nemá rada čerstvé hnojenie maštaľným hnojom ani výsadbu do pôdy po rastlinách z čeľade ľuľkovitých. Na záhon sa vysádza po zmrznutých do sponu 25 × 25 cm. Zalievame často, ale v menších dávkach, väčšie sucho spôsobuje vädnutie a mokro zase hubovité choroby. Odkvitnuté kvety odstrihujeme.

Vyberať môžeme od nízkych odrôd na obruby (napríklad Průhonický trpaslík), cez pestré zmesi farieb do letničkových záhonov (Super Princess zmes), alebo mimoriadne trvanlivé vysoké odrody neobvyklých kvetov určených na rez (Duchenesse Silvery Rose) a ďalších.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa