×
Vyhľadávanie v blogoch

Všetko o rebríčku – popis, pestovanie, využitie

Vytrvalá bylina vysoká 10 cm až 80 cm z čeľade hviezdicovitých. Rastlina bola pomenovaná po bájnom hrdinovi Achillovi. Pomocou rebríčka údajne ošetroval krvavé rany odtrhnuté v trójskej vojne. Slovenské pomenovanie údajne vzniklo podľa tvaru lístkov pripomínajúcich starý rebrík iba s jedným stredovým rahnom.

Inak sa tiež ľudovo nazýva husí jazýček, zajačí chlieb, Achillova bylina, rebrík či myší chvostík. Je rozšírený po celej Európe a Ázii, ale poznajú ho aj v Austrálii, Severnej Amerike a na Novom Zélande.

Rastlina kvitne od júna do jesene, kvetenstvom je chocholík o veľkosti 4–10 cm v priemere, zložený z drobných úborov. Plody sú nažky striebrosivej farby.

Rebríček nie je náročný na pôdne podmienky, prednosť však dáva suchším piesočnatým alebo kamenistým pôdam. Rastie na medziach, lúkach, poliach, rumoviskách, pri cestách, na okrajoch lesov od nížin po horské oblasti.

Zbierame kvitnúcu vňať alebo kvetné úbory pred rozkvetom. Bylina obsahuje hlavne silicu s azulénom (obsah kolíše v závislosti od počasia, stanovišťa atď.), horčiny, alkaloidy, flavonoidy, triesloviny a ďalšie.

Ľudové liečiteľstvo ho používa na zlepšenie chuti do jedla, povzbudzuje vylučovanie žalúdočných štiav a zvýšenie tvorby žlče, čím zlepšuje trávenie, pôsobí močopudne, dezinfekčne, antisepticky, utišuje kašeľ, podporuje hojenie, kladne pôsobí aj na krvný obeh.

Zvyšuje krvnú zrážanlivosť, užíva sa často pri rôznych krvácavých stavoch – pri krvácaní z pľúc, obličiek, pri nadmernej menštruácii a rôznych druhotných anémiách.

Zvonka ho pridávame ako prísadu do kúpeľov pri hnisavých ranách, kožných vyrážkach, pri hemoroidoch, tiež ako kloktadlo pri zápaloch ďasien a na omývanie popraskaných rúk (do kúpeľov sa dáva dvojnásobné množstvo vňate na rovnaké množstvo vody).

POZOR! Pri vyšších dávkach alebo dlhodobom užívaní sa môžu objaviť vyrážky, závraty, bolesti hlavy a pocit omámenia.

Nepoužívajte ho zároveň s antikoagulačnými liekmi, vyhnite sa kombinácii s barbiturátmi a antacidami. Nemá sa užívať počas tehotenstva - môže spôsobiť potrat a tiež v období dojčenia.

Je hojne využívaný pri výrobe likérov, a to ako prísada v absinte a vermúte. Sladký aj horký likér sa vyrába zo samotného rebríčka.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa