×
Vyhľadávanie v blogoch

Bylinky prinášajúce radosť i úžitok

Len máloktoré rastliny prinášajú radosť aj úžitok, na to sú väčšinou veľmi dekoratívne a vonné. V dnešnom článku vám prinášame rady a tipy, ktoré bylinky pomôžu od rôznych typu problémov.

Stres

Upokojujúce účinky má čaj z medovky alebo levandule. Na čaj použijeme 2 lyžičky nasekaných byliniek. Pokiaľ ho sprevádzajú bolesti hlavy, pridáme lyžičku rozmarínu.

Zažívanie

Trávenie upokojí a podporí čaj z rozmarínu. 1 lyžičku byliniek zalejeme vriacou vodou a 10 minút lúhujeme. Pijeme teplé.

Ak trpíte zápchou, rozdrvíme najemno 2 lyžice semien anízu, zalejeme vriacou vodou a 10 minút lúhujeme. Podobný efekt majú rozžuvané a prehltnuté semená anízu.

Pri hnačke pomôže yzop. Upokojujúci čaj pripravíme z 1 lyžičky bylinky zaliatej vriacou vodou, vylúhovanej 2 min.

Pri nadúvaní pomáha žuvanie semien koriandra alebo čaj z koriandra.

Prechladnutie, kašeľ, chrípka

Na dutiny upchaté nádchou pomôže tymián. Tymianový nálev podporuje aj vykašliavanie hlienu a tým lieči aj kašeľ. Dobre poslúži aj pri naparovaní.

Na upokojenie kašľa môžeme použiť yzop. 2 lyžičky sušenej bylinky zalejeme šálkou vriacej vody a 10 minút lúhujeme. Scedíme. Pijeme teplé.

Choroby obličiek

Ako močopudný prostriedok pôsobí kotvičník (Tribulus terrestris), čo sa využíva pri liečbe chorôb obličiek, vrátane rozpúšťania močových a obličkových kameňov. Užívame celú rastlinu vrátane plodov.

Tým však zoznam jeho schopností nekončí. Je známy aj ako "rastlinná viagra". Pozitívne účinky má aj pri klimaktériu (zvyšuje hladinu estrogénu).

Potvrdil sa tiež výrazný účinok pri liečbe rôznych pohlavných a reprodukčných porúch, zvyšuje potenciu a nárast svalovej hmoty (zvyšuje hladinu testosterónu).

Napomáha pri liečbe arteriosklerózy, ischemickej chorobe srdca a vysokého krvného tlaku.

Detoxikácia organizmu

Vylučovanie a tvorbu žlče podporuje pestrec mariánsky. Zlepšuje regeneráciu pečeňových buniek a podporuje látkovú výmenu.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa