×
Vyhľadávanie v blogoch

Ako pestovať ihličnany zo semienok: stratifikácia a výsev

Ihličnany sú vhodným doplnkom nielen každej záhrady, ale pokiaľ nie sú príliš vysoké, môžu vo vhodných nádobách zdobiť aj terasy a balkóny. Ihličnany nás totiž zas tak rýchlo neprerastú, navyše sa dá mnoho z nich pestovať aj vo forme bonsajov. Až na výnimky majú po celý rok krásne zelené koruny, preto v zime pôsobia medzi bezlistými korunami opadavých stromov teple, zatiaľ čo v lete sa môžu zdať uprostred kvitnúceho okolia chladné. Ak pestujeme ihličnan je to určite v záhrade upokojujúci prvok. V článku, ktorý začínate čítať, sa budeme venovať ihličnanom v štádiu klíčenia a mladých rastliniek.

Najprirodzenejší a najefektívnejší spôsob rozmnožovania drevín je výsev ich semien. Ak sa rozhodneme osivo zakúpiť (u exotických druhov drevín v podstate ani nemáme inú možnosť), získame tým záruku o ich pôvode, čistote a percente klíčivosti.

Niektoré semená vysievame okamžite, pretože by inak mohli stratiť svoju klíčivosť, iným môže trvať až niekoľko rokov, kým vyklíčia a pritom ich uchovávame priamo v pôde. Ďalším spôsobom skladovania semien je uchovávanie vo vrecúškach.

Na to sa hodí najviac textilné vrecká. Či semená vyklíčia hneď alebo či im to bude nejaký čas trvať, poprípade aké úpravy sú vhodné, aby sa klíčenie semien urýchlilo, záleží úplne na konkrétnom druhu.

Dôvodov, prečo semená mnohých ihličnanov nevyklíčia okamžite, môže byť viac. Semenám niektorých druhov ihličnanov bráni vo vyklíčení napr. hrubá a pre vodu nepriepustná vrstva osemenia alebo chemické látky, ktoré sú ich bežnou súčasťou.

Aby zárodok, pokiaľ sú ochranné obaly pre vodu príliš nepriepustné, v suchom prostredí vo vnútri semena nezahynul, uchovávame semená v chlade a vlhku, čím sa uľahčí odstraňovanie zábran klíčenia. Tento spôsob nakladania so semenami sa nazýva stratifikácia.

Niektoré semená sa skladujú určitú dobu v suchu a stratifikujú sa neskôr. V takom prípade ich pred stratifikáciou namočíme na 24 hodín do vody. Čerstvá semená sa dajú stratifikovať hneď.

Semená sa premiešajú s vlhkým, pokiaľ možno ostrozrným pieskom. Zmesou semien a piesku naplníme kvetináč, ktorý umiestnime napr. do vlhkej pivnice. Výsev vykonáme, keď semená začínajú klíčiť.

Najlepšie je stratifikáciu naplánovať tak, aby semená začínali klíčiť v marci až máji. Doba stratifikácie je u rôznych druhov odlišná, napr. semená smreka stratifikujeme jeden mesiac a vysievame najlepšie v marci až apríli, to isté platí aj pre borovicu himalájsku. Stratifikáciu nie je nutné vykonávať u borovice pokrútenej, cédra, cyprušteku Lawsonova, metasekvoja ani jedle.

Ak vysievame iba malé množstvo semien, dávame do kvetináčov každé zvlášť, viac semien umiestnime napr. do kvetináčov. Substrát sa odporúča namiešať z rašeliny alebo ihličnatej hrabanky, ostrého piesku a dobre vyzretého kompostu v pomere 2:1:1.

Semenáčiky ihličnanov bývajú napádané plesňami, preto je lepšie výsevný substrát sterilizovať. Menšie množstvo substrátu je možné sterilizovať, väčšie množstvo substrátu dezinfikujeme chemickými prostriedkami.

Stratifikované semená riedko rozprestrieme na substrát a zasypeme vrstvou piesku, ktorá by nemala byť hrubšia ako dvoj až trojnásobok priemeru semien. Veľmi drobné semienka prevrstvíme pieskom cez sitko.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa