×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradníkov máj

Záhradnícky sprievodca je nevyhnutným pomocníkom pre každého, kto má rád záhradkárčenie. Pomáha vám pochopiť, aké úlohy treba v každom mesiaci urobiť, aby vaša záhrada kvitla a bola pripravená na ďalšie obdobie. Pozrime sa spoločne na to, čo treba urobiť v máji.

V mesiaci máji je veľa práce v záhrade, od siatia a presádzania po starostlivosť o stromy a trávnik, ochranu rastlín pred škodcami a boj s chorobami. Plánovanie a organizácie sú kľúčové. Zostavte si plán prác, ktorý zahŕňa všetky úlohy, ktoré treba vykonať, a stanovte si časový plán ich vykonania.

Ak ste nevykonali kontrolu svojich záhradníckych nástrojov a vybavenia, nastala posledná šanca. Uistite sa, že všetko je v poriadku a pripravené na použitie. Majte tiež na pamäti predpoveď počasia a teploty, aby ste vedeli, kedy a ako zalievať a sadiť rastliny.

V tomto mesiaci sa dokončujú posledné úpravy rezu ovocných stromov. Nezabudnite ich chrániť pred škodcami a chorobami a prihnojte ich a rovnako tak aj o ostatné stromy a okrasné kríky.

Trávnik potrebuje zvýšenú starostlivosť

Kosenie, prevzdušňovanie, hnojenie a prípadné zasievanie holých miest sú nevyhnutné. Pravidelne odstraňujte burinu zo záhonov. Mulčovanie môže pomôcť udržať vlhkosť pôdy, potlačiť burinu a zlepšiť jej štruktúru.

V máji môžete žať fazuľu, kaleráby, valeriánku, pažítku, petržlen, pór, reďkovku, špenát, špargľu a pak choi. Presádzanie rastlín vyžaduje zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Pravidelné zavlažovanie a hnojenie sú dôležité pre správny rast rastlín. Na presádzanie sú vhodné paradajky, papriky, cukety, tekvice, baklažány, uhorky, letničky a niektoré bylinky.

Môžete tiež vysievať brokolicu, cibuľu, cuketu, tekvicu, fazuľu, kel kučeravý, kukuricu, mrkvu, uhorku, repu, zemiaky, hrach, baklažán a šaláty. Z byliniek si môžete pestovať bazalku, kôpor, koriander, harmanček, mätu, žihľavu, púpavu, anjeliku lekársku a ďalšie.

Vo vašej záhrade by nemali chýbať ani okrasné rastliny. Môžete vysievať alebo vysádzať kvety zo semien, cibulí alebo hľúz. Medzi ne patrí aksamietnica, astra, begónia, nevädza, dlžicha, dosna, frézia, funkia, gloxínia, georgína, kala, poniklec, krasuľka, lekno, ľaliovka, montbrécia, náprstník, echinacea a tigrica.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa