×

Kategórie

Karambola

Karambola, čiže čínska hviezdica, je tropický až subtropický ker alebo strom, ktorý dorastá do výšky okolo 6 - 9 metrov. Je známy najmä pre svoje päťcípe či šesťcípe plody, ktoré svojím tvarom pripomínajú hviezdicu – odtiaľ názov čínska hviezdica.

Tento názov je ale nepresný, pretože karambola nepochádza z Číny. Jej domovom sú oblasti Malajzie, Indonézie a Indie. Všeobecne sa tomuto stromčeku darí aj v ďalších tropických oblastiach, napr. v Brazílii, Kolumbii, na Floride atp.

Keďže ide o teplomilnú drevinu, je možné ju v našich klimatických podmienkach pestovať len ako izbovú rastlinu. Karambola znáša najnižšie teploty okolo -3 °C, väčšie mrazy by ju mohli nenávratne poškodiť.

Pri pestovaní je nutné karambole zaistiť veľa slnečného svitu a teploty okolo 28 °C. Počas leta je možné umiestniť ju von, v zime jej zaistite teplotu asi 22 °C. Rastline sa darí v kyprej pôde bohatej na živiny. Karambolu nie je vhodné premokrovať, zalieva sa ideálne dažďovou alebo aspoň odstátou vodou.

Pre svoje atraktívne listy aj kvety je vhodná ako dekoratívna rastlina, ale pri troche trpezlivosti sa dočkáte aj sladkej odmeny v podobe plodov, ktoré navyše pri dozrievaní voňajú po jazmíne. Chuť týchto plodov je špecifická, podľa niektorých chutí po egreše, podľa iných po zmesi papáje, pomaranča a grepu.

Čítaj viacShow less

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa