×
Vyhľadávanie v blogoch

Bhut jolokia chilli – diabolské čili

Predstavte si, že aj najmenšie množstvo chilli Bhut jolokia môže spôsobiť tak vysokú pálivosť pokrmu, že vám budú tiecť slzy.

Najpálivejšie chilli sveta sa inak nazýva Bhut Jolokia - Ghost Chilli - čiže Chilli démonov v severnej časti Indie. Bhut Jolokia chilli zatiaľ drží rekord na oficiálnej stupnici Scovilleových jednotiek.

Bhut Jolokia obsahuje 1 001 304 Scoville jednotiek, čo je dvojnásobné množstvo ako odroda pod ním.

Čo je to Scovilleova stupnica pálivosti?

Schovilleova stupnica meria pálivosť paprík. Papriky obsahujú látku capsaicín, ktoré spôsobuje pálivosť chilli. Táto látka funguje tak, že stimuluje receptory našich nervových zakončení jazyka.

Počet jednotiek Scovilleovcov zodpovedá množstvu capsaicínu v paprike. Stupnica pálivosti vznikla v roku 1912 a bola pomenovaná po Willburovi L. Scovilleovi.

Základom tejto metódy je roztok z cukru, paprík a vody. Potom je tento roztok riedený vodou a testuje sa, či po pridaní vody paprika ešte stále páli. Práve tento stupeň zriedenia meriame na Scovilleho stupnici pálivosti.

Sladká paprika neobsahuje žiadnu látku capsaicín, a preto má na scovilleho stupnici nulovú hodnotu. Práve chilli Bhut jolokia obsahuje 1 milión týchto jednotiek.

Takže si asi dokážete predstaviť, aké musí byť toto chilli pálivé. Skúste a uvidíte!

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa