×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Prvú pomoc pri bolestiach v krku poskytnú bylinky

Liečivé rastliny obsahujú veľmi účinné látky, ktoré pomôžu pri prechladnutí uľaviť a napomôcť uzdraveniu. Druhy bohaté na dezinfekčne pôsobiace silice (potláčajú množenie baktérií i vírusov) sú prvou skupinou liečivých rastlín, po ktorých je dobré siahnuť pri prechladnutí, ktoré sprevádza bolesť v krku. Účinné je popíjanie, inhalácia aj kúpeľ.

Prvotriednym, prírodným prostriedkom patriacim do tejto skupinky je šalvia lekárska, a to práve vďaka svojim silne antibakteriálnym, a „antibioticky“ pôsobiacim siliciam. Pomôže ako pri ľahkom škrabaní v krku, tak uľaví aj pri angíne.

Popíjanie nálevu vo väčšom množstve potláča potenie, účinnejšie je použiť silný nálev ako kloktadlo. Do hrnčeka vriacej vody nasypte celú lyžicu bylinky a nechajte 15 minút lúhovať. Kloktať je možné podľa potreby, aj niekoľkokrát za hodinu.

Účinok znásobí aj dezinfekčne pôsobiaca soľ. Lístky šalvie je možné žuť aj čerstvé. V zime ju pestujte v kvetináči, najlepšie na chladnejšom, svetlom mieste, ani vonku na záhrade však odolná šalvia nestráca všetky listy. Obsah liečivých silíc je bez podpory slniečka nižší.

Už názov ďalšej rastlinky napovie, že je vhodná na použitie pri angíne alebo zahlienení. Na liečebné účely v prípade bolenia v krku sa používajú čerstvé listy angínovníka čínskeho. Listy sa žujú.

POZOR!

Angínovník je pomerne silný až mierne toxický, je preto nutné užívať ho primerane, aby nespôsobil alergickú reakciu (žuvať by sa mal maximálne pol minúty, nie viac ako šesťkrát denne).

Aromatické silice pôsobiace dezinfekčne obsahuje aj repík lekársky, materina dúška obyčajná, tymian obyčajný aj okvetné plátky ruží a harmanček.

Ten je jednou z najúčinnejších, zároveň mierne pôsobiacich rastlín, a je vhodná aj pre deti. Môžete tiež pripraviť kloktadlo, avšak blahodarné je aj popíjanie nálevu, ktorý nielen že utíši bolesť v krku, ale aj uľahčí dýchanie.

Antibakteriálne a antimykotické látky pôsobiace proti prechladnutiu, chrípke a ďalším druhom baktérií majú v zásobe cibule aj cesnak.

Pri bolení v krku môžete vyskúšať napr. cesnak s medom (cesnak olúpte, prelisujte, zmiešajte s medom - rovnaký pomer medu ako cesnaku, užíva sa 6x denne polievková lyžica).

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa