×
Vyhľadávanie v blogoch

Dotieravá burina alebo užitočná liečivka?

Púpava je vytrvalá rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v miernom pásme severnej pologule. Vďaka nažkám sa však dokáže rozšíriť aj na veľké vzdialenosti a dnes ju môžete nájsť takmer vo všetkých klimatických podmienkach.

Jej žlté kvety sú v jarných mesiacoch neprehliadnuteľné. Pre mnohých je však púpava dotieravou burinou, čo je veľká škoda, rastlina má veľa užitočných a liečivých vlastností.

Obsahuje vitamíny ako je A, B, C a K, vápnik, železo a ďalšie prospešné látky pre ľudský organizmus. Rastlina je jedlá celá a to od koreňa až po kvet. Listy sa zbierajú najmä od marca do septembra, kvety od marca do júna a korene od októbra do februára.

Podporuje normálnu funkciu močovej sústavy, pôsobí ako prebiotikum a antioxidant, pomáha k normálnemu tráveniu a pri detoxikácii. Je tiež obľúbeným krmivom pre drobné zvieratá.

V detstve bola púpava obľúbená na pletenie venčekov a fúkanie ochmýrených nažiek, dnes sa z nej pripravuje známy púpavový med. Okrem toho z nej je možné pripraviť aj rôzne pokrmy, bezkofeínovú náhradku kávy či čierneho čaju.

Tip

V dobách, kedy nebola v predaji zrnková káva, sa ako náhrada kávy používali korene púpavy. A ako na prípravu takého nápoja?

Korene zbierajte ideálne na jeseň, v tejto dobe majú najnižší obsah trieslovín. Dôkladne ich umyte, osušte a nakrájajte na cca 0,5 cm kúsky. Následne ich rozložte na plech a nechajte niekoľko dní usušiť doma. Je možné korene sušiť pár hodín aj v teplovzdušnej rúre pri teplote 40 °C.

Až sú korene úplne usušené, zľahka ich orestujte na panvičke bez tuku a potom ich pomeľte v mlynčeku na kávu. Kávu pripravíte z 2 lyžičiek, ktoré zalejte vodou a podľa chuti doplňte cukrom či mliekom.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa