×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradná aromaterapia

Rastliny so silnou arómou sú vynikajúcim doplnkom každej záhrady alebo terasy. Prirodzene uvoľňujú éterické oleje do vzduchu, takže si v podstate môžete aromaterapiu užívať po celý rok. Použiť ich možno aj pri domácej bylinkovej liečbe alebo pri varení. Éterický olej si však môžete zaobstarať už hotový a pridávať 3–5 kvapiek do vody v aromalampe alebo požadovaný počet kvapiek do difuzéra či inhalačnej tyčinky. Všetci ale vieme, že najlepšie voňajú práve bylinky z našej záhradky.

Tradičnou zložkou aromaterapeutických výrobkov i parfémov je jazmín. Jeho biele aromatické kvety rozkvitajú večer a po západe slnka vytvárajú povzbudzujúcu vôňu. Jazmín sa používa aj do čajov.

Je jedným z najvýznamnejších olejov pre nervové upokojenie a proti depresii, uvoľňuje strach, napätie, nepokoj a úzkosť, povznáša ducha, harmonizuje menštruáciu, ako maternicové tonikum pomáha pri pôrode, pôsobí afrodiziakálne.

"Éterický olej z listov medovky pôsobí pri nespavosti, nervozite a depresii."

Ak hľadáte rastliny, ktoré krásne vonia, nemôžete sa pomýliť s medovkou. So svojou príjemnou citrónovou vôňou, ktorá priaznivo pôsobí na ľudskú psychiku, zastáva čestné miesto v každej bylinkovej záhrade.

Z listov sa pripravuje osviežujúci čaj, sušené je možné použiť do potpourri. Listy sušte zavesené vo zväzkoch hore nohami mimo dosahu priameho slnečného svetla.

Éterický olej z listov medovky má výrazné upokojujúce účinky, pôsobí pri nespavosti, nervozite, hystérii, nepokoji, depresii a srdcových problémoch, reguluje funkcie pečene a žalúdka (vredy, žalúdočná neuróza, nevoľnosť).

Spočiatku sa medovka pestovala najmä v kláštorných záhradách. Odtiaľ sú tiež, podľa dostupných informácií, prvé zmienky o tzv. karmelitánskych kvapkách, čo je medovková tinktúra proti žalúdočnej nevoľnosti.

Ich výroba nie je nijako ťažká. Dve hrsti medovky zmiešané s citrónovou kôrou, koriandrom, muškátovým kvetom a škoricou zalejeme kvalitným alkoholom, koňakom alebo vodkou. Necháme asi týždeň vylúhovať na slnečnom stanovisku a potom precedíme do fliaš a uchovávame na tmavom a chladnom mieste. Zvonka tento medovkový zázrak pomáha aj pri pomliaždeninách, bolestiach hlavy či reumatizme.

"Šalvia je pre nás pomocníkom v období jesenných a zimných nečasov"

Medzi byliny so známymi účinkami zlepšujúcimi náladu patrí šalvia. Látky obsiahnuté v šalvii prospievajú zdravému fungovaniu dýchacích ciest, prirodzenej obranyschopnosti i normálnemu procesu trávenia.

Je pre nás pomocníkom v období jesenných a zimných nečasov. Pôsobí na normálne vyrovnané potenie a vnútorne sa používa na harmonizáciu hormonálnej rovnováhy u žien v prechode a v období pred menštruáciou.

Lokálne je využívaná šalvia vo forme obkladov na koži alebo pri kloktaní. Vôňa šalvie upokojuje nervy, znižuje stres a dokonca zlepšuje pamäť. Esenciálny olej získaný z listov šalvie je bohatý na antioxidanty a má protizápalové vlastnosti.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa