×
Vyhľadávanie v blogoch

Rýchlenie hyacintov alebo netradičné vianočné dekorácie

Viete, že okrem vianočnej hviezdy môžete použiť na vianočnú dekoráciu aj kvety hyacintu? Vďaka rýchleniu cibule vám táto okrasná cibuľovina bude svojimi farebnými kvetmi zdobiť interiér po celú zimu. Ako na jej rýchlenie? Sú dva spôsoby, rýchlenie v kvetináči alebo vo vode.

Pri rýchlení v kvetináči zasaďte cibuľku špičkou nahor a zasypte ju substrátom. Kvetináč potom premiestnite do tmavej miestnosti s teplotou okolo 5–8 °C. Rastlinu zalejte, odporúčame ju prikryť tmavou látkou a nechať ju takto 6–8 týždňov.

Až sa objavia na rastline puky, presuňte ju do teplejšej miestnosti a nechajte ešte týždeň kvetináč prikrytý, potom môžete rastlinu odkryť. Nezabudnite v priebehu rastu hyacint pravidelne mierne zalievať alebo rosiť rozprašovačom.

Na pestovanie hyacintu vo vode je potrebný špeciálny pohár alebo pohár či sklenená váza s mierne zúženým hrdlom. Pohár naplňte vodou tak, aby dosahovala cca 1 cm pod cibuľku.

Rovnako ako v prvom prípade preneste pohár na 2 mesiace do tmavej miestnosti s teplotou okolo 6–8 °C. Nevýhodou tohto pestovania je, že cibuľka nedostáva žiadne živiny a môže byť po odkvitnutí dosť vysilená a nevhodná na ďalšie pestovanie.

Rastliny krásne kvitnú aj v teplej miestnosti, ale priamo pri kúrení sa im dobre dariť nebude. Najlepšie sa rastliny cítia v chlade a môžu tak zdobiť menej vykurované miestnosti.

Po odkvitnutí a zatiahnutí listov môžete cibuľky skladovať na temnom, suchom mieste až do budúcej jesene, kedy ich môžete vysadiť na záhradu. Pravdepodobne nasledujúcu jar nevykvitnú a budú zbierať silu, pokiaľ sa však ujmú, budú nasledujúce roky zase kvitnúť.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa