×
Vyhľadávanie v blogoch

Pestovanie rýchlených hyacintov

V obchodoch sa nám už začínajú objavovať rýchlené cibuľoviny. Otázkou je, ako ich pestovať, aby vydržali dlhšie ako jeden či dva týždne a krásne kvitli aj na jar budúceho roka?

Hyacint (Hyacinthus orientalis) je jednou z najobľúbenejších a najatraktívnejších okrasných cibuľovín. Vyniká veľmi krásnym kvetenstvom, ktoré je zložené z niekoľkých desiatok zvonkovitých kvetov s príjemnou vôňou. Najčastejšie sa pestuje na záhonoch a je vhodný aj na rýchlenie v nádobách.

Pestovanie hyacintov

Hyacint sa v Európe objavil už v 17. storočí, kedy bol prvýkrát dovezený z Ázie.

Obľúbený je dodnes a to predovšetkým pre svoje farebné variáciebiele, smotanové, ružové, žlté, oranžové, vrátane červenej, fialovej a modrej. Na záhonoch hyacinty vykvitajú väčšinou počas apríla do začiatku mája.

Rýchlené rastliny sa predávajú už od decembra. V rozmedzí teplôt 15–20 °C vydrží kvetenstvo približne tri týždne, pri bežných izbových teplotách 20–25 °C a pokvitnú asi 1–2 týždne.

Po odkvitnutí rastliny sa začínajú zaťahovať - odumierajú nadzemné časti a zasychajú korene, ukončíme teda zálievku a necháme rastlinu usychať. Kým hyacinty úplne nezoschnú, neodstrihávame nadzemné časti, rastlina si z nich totiž sťahuje živiny do cibuľky.

Tým si vytvára zásobné látky na kvitnutie a rast v budúcej sezóne. Po odkvitnutí prechádzajú hyacinty obdobím pokoja. Cibuľky hyacintov zle znášajú príliš vysoké letné teploty aj chladné a daždivé leto.

Rastliny pestované na záhonoch začiatkom leta vyberieme zo zeme a prechovávame do jesene na suchom mieste s teplotami 20–25 °C.

Rýchlené hyacinty

Rýchlené hyacinty na záhradu nevysádzame hneď na jar, teda po odkvitnutí, ale sadíme ich až na jeseň (v septembri, októbri) na slnečné až polotienisté stanovište. Hyacintom vyhovuje výživná, ľahšia pôda obohatená vyzretým kompostom.

Cibuľky vysadíme do hĺbky 10–15 cm, pokiaľ je podložie zle priepustné, mala by byť pod záhonom ešte asi desaťcentimetrová vrstva drenáže. Zeminu udržujeme stále mierne vlhkú. Hyacinty sa ujmú asi počas jedného mesiaca.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa