×
Vyhľadávanie v blogoch

Pestujte cyklámen tak, aby zdobil váš dom nielen na Vianoce

Za typický vianočný kvet je považovaná vianočná ruža, ale cyklámen si stále získava väčšiu obľubu. Prinášame vám niekoľko rád, aby cyklámen zdobil váš dom dlhšie, než len na Vianoce, možno i ďalšie roky, ak preňho vytvoríte ideálne podmienky na život.

Cyklámeny sú pôvodom z Stredozemia a Malej Ázie. V podstate sú vysokohorskými rastlinami, a preto nepotrebujú vysoké teploty. Mrazuvzdorné ale nie sú a u nás sa pestujú iba ako izbové rastliny.

Ak si zakúpite novú rastlinu, nechajte ju najprv niekoľko hodín na chodbe alebo vo svetlej pivnici, aby si zvykla na nové prostredie. Pre rozkvitnutý cyklámen je ideálna teplota 16 °C.

Pri vyšších teplotách rýchlo odkvitá a nové kvety už nezakvitnú. Kvetináč s kvetinou umiestnite teda na severné okno spálne alebo haly a doprajte kvetine dostatok čerstvého vzduchu (nie však prievanu).

Cyklámenu musíme zaistiť dostatok vlahy, v žiadnom prípade však nezalievame na listy a hľuzu. Vhodné je zalievanie zospodu do misky, a ak je to možné, voda by mala byť mäkká, najlepšie dažďová.

Keď substrát preschne, zvädnuté listy začnú žltnúť a kvetov sa už nedočkáte. Cyklámen nemá rád rosenie i keď miluje vyššiu vzdušnú vlhkosť. Raz za dva týždne pridajte do vody na zalievanie plné hnojivo pre kvitnúce izbové rastliny.

Ak chcete cyklámen pestovať aj po odkvitnutí, postupne obmedzujte zalievanie. Keď už kvetina nenasadzuje nové puky, čo je zvyčajne v apríli, začína jej vegetačný pokoj. Hľuzu vyberte z kvetináča, očistite ju a nechajte odpočívať na tienistom mieste.

Približne po mesiaci, keď sa na hľuze začnú objavovať malé lupienky, vložte ju späť do kvetináča, pridajte nový substrát a začnite opatrne zalievať. Po pár týždňoch sa začnú tvoriť malé lístočky i špicaté púčiky.

Rastlinku aj s kvetináčom nechajte na záhrade, a potom ju v septembri presťahujte domov na chladné svetlé miesto. Zalievajte, doprajte jej dostatok čerstvého vzduchu, občas pohnojte a na Vianoce sa vám cyklámen opäť odmení bohatosťou kvetov.

Akonáhle niektorý kvet odkvitne, ihneď ho odstráňte, ale pozor, nie odštiepením alebo odstrihnutím, ale odtrhnutím pri hľuze, kde je stonka stenčená. Ak by sme odkvitnuté kvety neodstránili, začali by sa tvoriť semená a rastlina by prestala nasadzovať nové kvety.

Ak necháte na rastlinke zbytky stonky, s najväčšou pravdepodobnosťou ju napadne pleseň (najčastejšie pleseň sivá), ktorá dokáže za pár dní zlikvidovať i celú rastlinu. Rovnako odstraňujte aj vädnúce listy.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa