×
Vyhľadávanie v blogoch

Blíži sa čas na výsadbu bledúľ

Bleduľa je cibuľovitá trvalka z čeľade amarylkovitých, ktorá rastie divoko vo voľnej prírode a zároveň tiež patrí medzi obľúbené záhradné rastliny. Svojimi nádhernými bielymi zvončekovitými kvetmi na ladne zahnutej stonke skrášlia nejednu záhradku v čase, keď sa ostatné rastliny ešte len prebúdzajú po dlhých zimných mesiacoch. Bleduľa kvitne ako jedna z prvých bylín, už vo februári až apríli, ako posol jari na každej záhradke.

V prirodzenom prostredí rastú bledule vo výživných čerstvých pôdach v lužných lesoch, močiaroch alebo na vlhkých stráňach. V záhradke im vyhovuje umiestnenie v polotieni a vo vlhkej a výživnej pôde.

Zvlášť sa hodí na mokré miesta, kde ostatné cibuľoviny neuspejú. Darí sa jej najmä v zátieni pod kríkmi a stromami, kde sa dlho drží sneh alebo aj na trávnikoch okolo vodných plôch.

"Bledule sa hodia najmä na mokré miesta, kde by sa ostatným okrasným cibuľovinám nedarilo."

Množia sa semenami a dcérskymi cibuľkami. Bledule nájdeme v strednej Európe až po stredné Taliansko a Severnú Afriku, a ďalej tiež vo Francúzsku, Anglicku a Írsku. Rod bledule (Leucojum) zahŕňa desať druhov, z ktorých však na našom území rastú iba dva – ranne rozkvitajúce bledule jarné (Leucojum vernum) a neskôr kvitnúce bledule letné (Leucojum aestivum).

Vo voľnej prírode nájdeme veľkoplošne bledule jarné najmä v chránených územiach. Oba druhy sa líšia počtom kvietkov na stvole, bledula jarná má vždy len jeden až dva kalíšky kvetov, na rozdiel od bledule letnej, ktorá ich má viac, spravidla šesť až sedem.

Cibuľky bledulí obsahujú jedovatý alkaloid galathamín, ktorý sa v stopovom množstve používa vo farmaceutickom priemysle na liečbu porúch centrálneho nervového systému.

Bleduľa jarná patrí podľa zákona O ochrane prírody a krajiny medzi obzvlášť chránené druhy rastlín, takže v žiadnom prípade nemôžeme zbierať cibule vo voľnej prírode a presádzať do svojich záhradok.

Cibuľky zakúpime v záhradníctve a zasadíme už na jeseň, najlepšie v októbri. Bledule kvitnú ihneď nasledujúci rok na jar. Cibuľky sa budú v krajine samé rozrastať.

Na zimu ich potom nemusíme vyberať, snáď len na stanovišti so suchou ťažkou hlinou ich po zvädnutí listov vyberieme a na jeseň ich zasadíme na vlhšie stanovište.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa