×
Vyhľadávanie v blogoch

Pripravte záhradu na zimu, je najvyšší čas

Zrýľovať záhony, zazimovať jazierko, chúlostivé rastliny prikryť nástielkou z čečiny či slamy.... Kým prídu mrazy, treba záhradu dobre pripraviť na zimu. Stále však môžete aj vysádzať a siať. Pokiaľ nebolo príliš veterno, záhradu stále ešte zdobí farebné lístie na stromoch, posledné kvety jesene, ako sú chryzantémy, aj okrasné plody kríkov. Pri rytí aj hrabaní lístia si môžete navyše celkom príjemne zacvičiť.

Usýchajúce listy chránia živý stred trsov okrasných tráv a chúlostivých trvaliek, na jeseň ich zásadne nestriháme. Pred holomrazmi je lepšie v zime chrániť aj mrazuvzdorné trvalky, mráz môže poškodiť plytké korene a bázu rastlín.

Chýbajúci sneh (ktorý je výborným izolátorom) nahradí prístelka zo suchej slamy, lístia i zvyšky sena či netkaná textília. Používajú sa aj vzdušné a odolné čečiny – na každej záhrade sa väčšinou nájdu prebytočné vetvy a vetvičky ihličnanov.

Dobre poslúži aj vrstva kompostu nastlaná okolo rastliny, či akýkoľvek iný mulč. Ochranu proti premrznutiu potrebujú aj vonkajšie, celoročne osadené nádoby - ak sú umiestnené na záhrade, môžete ich na zimu zapustiť do zeme, na balkóne či terase je nutné dôkladne ich izolovať.

"Ochranu pred premrznutím je dobré v zime ponúknuť aj mrazuvzdorným trvalkám."

Kombinácia zimy a nadmernej vlhkosti je nebezpečná pre suchomilné skalničky, ako je napríklad Lewisia. Takéto chúlostivé rastliny prikryjeme zhora napríklad sklom, stále však musia mať dostatok vzduchu aj svetla.

Aby sneh nezlomil stromy a kríky, chránime ich strieškami z dosiek, alebo ich zväzujeme do kužeľov.

Zazimovať je potrebné aj záhradné jazierko. Dostatočná hĺbka jazierka zaistí bezpečné prezimovanie rybám aj rastlinám, myslite na to už pri jeho budovaní. Niektoré teplomilné vodné rastliny, ktoré cez leto jazierka zdobia, je nutné premiestniť na zimu domov, patrí sem napríklad vodný hyacint.

Pod stromami a kríkmi môžete plytko zaryť dávku odležaného kompostu alebo hnoja, ideálne pod celou korunou, tesne pri kmeni, je jemných zásobujúcich korienkov oveľa menej. Kompost prospeje aj jahodám, kde sa ukladá medzi trsmi, poslúži zároveň ako ochrana pred zimnými mrazmi.

Kompostom či hnojom môžete vylepšiť aj pôdu na záhonoch.

Rytie pôdy sa oplatí urobiť ihneď na jeseň, nenechávajte to na jar. Cez zimu sa v pôde lepšie rozložia všetky organické zvyšky, pôda si odpočinie a vzídené buriny prerytím a obrátením stratia silu, do jari obvykle neprežijú, rovnako ako larvy škodcov.

V novembri môžete ešte vysiať rannú karotku, koreňový petržlen, reďkovky, šalát aj cibuľu, pôda by mala byť výživná a ťažšia. Pokiaľ výsevy prikryjete bielou netkanou textíliou, pri jarnom zbere budete mať náskok.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa