×
Vyhľadávanie v blogoch

Z oregana pripravíte kúpeľ, čaj aj med, posilňuje nervy a rozveseľuje myseľ

Oregano patrí do rodiny majoránky, avšak jej vôňa je jemnejšia. Toto korenie je tiež cenené pre svoje liečivé účinky – posilňuje nervový systém, vylepšuje náladu a dokáže navodiť atmosféru optimizmu. Je tiež skvelou pomocou pri trávení a liečení kašľa.

Origanum vulgare je vytrvalá bylina, tvoriaca malé kríčky s malými zelenými listami, dorastajúce až do výšky 60 cm. Kvety tejto rastliny sú ružové až fialové a rozkvitajú približne od júla do septembra. Je tiež obľúbenou medonosnou rastlinou, vyhľadávanou včelami, čmeliakmi aj motýľmi. Aróma je výrazná a chuť ľahko horkastá.

Oregano sa hodí na záhradu do záhona, ale tiež je vhodné na pestovanie v nádobách. Preferuje suché, pred vetrom chránené stanovište s priamym slnkom. Na dosiahnutie najsilnejšieho liečivého účinku a chuti korenia by sme mali zvoliť najteplejšie a najslnečnejšie miesto na záhrade alebo balkóne.

Najlepšie rastie v ľahkej, dobre priepustnej pôde, ktorá by nemala byť príliš bohatá na živiny. Nepotrebuje prílišné zalievanie ani hnojenie. Môžeme vysievať priamo semienka, ale musíme počítať s dlhšou dobou klíčenia.

Sadenice je možné predpestovať zo semienok alebo zakúpiť už predpestované. Semená vysievame v marci do výsevných misiek. Vzídené sadeničky vysádzame von v máji až júni do sponu 50 x 40–50 cm.

Dobromyseľ sa rýchlo šíri, čo treba mať na pamäti. Množenie je možné delením trsov urastených rastlín. Pred zimou rastlinu skracujeme na výšku 5–7 cm a keďže je citlivá na mráz, prihrnieme ju zeminou alebo ju prekryjeme čečinou alebo lístím.

Kvety zbierame pri peknom, slnečnom počasí v júli a auguste, najlepšie krátko pred rozkvetom. Vňať za plného slnka obsahuje maximum silíc. Sušíme ju vo zväzočkoch v tieni alebo umelým teplom do 40 °C. Kvalitná usušená dobromyseľ má tmavozelenú farbu, príjemnú vôňu a horko koreňovú chuť, ktorá na jazyku zanecháva sťahujúci pocit.

Dobromyseľ obsahuje silice (tymol a karvakrol), triesloviny, horčiny a éterické oleje. Tieto látky majú blahodarný účinok na psychiku, pôsobia ako antidepresívum – upokojujú a zlepšujú náladu.

Majú tiež protizápalové, detoxikačné a dezinfekčné účinky. Ide o účinné prírodné antibiotikum, ktoré uvoľňuje svalové kŕče, uľahčuje odkašliavanie, pomáha pri nechutenstve a zažívacích ťažkostiach, tlmí kŕčovité brušné bolesti, podporuje činnosť pečene a zlepšuje črevnú peristaltiku.

Je vhodné pri liečení prechladnutia (zápal priedušiek, zahlienenia, nádcha, dráždivý kašeľ). Zvonka ho možno použiť ako protizápalové kloktadlo, na inhalácie (pri nádche, ale aj pri strese, nervozite, melanchólii, spline, trudnomyseľnosti a depresii), do upokojujúcich kúpeľov.

Možno ho tiež aplikovať na obklady na zle sa hojace rany, opuchy alebo bolestivé kĺby a svaly.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa