×
Vyhľadávanie v blogoch

Aj v chladnom období vás môžu tešiť kvitnúce rastliny

Kvitnúce okrasné rastliny vás môžu tešiť aj v období, keď už teplých dní veľmi nebýva a záhrada je už zazimovaná. Poďte sa s nami pozrieť na to, akými rastlinami si môžete toto sychravé obdobie spríjemniť.

Azalka

Bohužiaľ, ako mnohým ďalším izbovkám, ktoré kvitnú v zimnom období, nesvedčí im prekúrená izba so suchým vzduchom. Vyžadujú chladnejšie, svetlé miesto. Pretože korenie plytko, potrebujú skôr širšiu ako hlbokú nádobu, kyslý substrát, zálievku iba mäkkú, najlepšie dažďovou vodou a hnojivo bez obsahu vápnika.

Náš tip: odolnejšie bývajú kríky s drobnými kvetmi, než kultivary veľkokveté.

Cyklamén

Izbovému kultivaru cyklámen perzský (Cyclamen persicum) doprajte po zakúpení najchladnejšie miesto v byte, inak čoskoro uvädne. Pri teplote desať až pätnásť stupňov môže vydržať kvitnúť až do jari.

Vyhovuje mu iba rozptýlené svetlo a vlhký vzduch. Zalievajte mäkkou vodou, najlepšie do podmisky tak, aby bol substrát stále mierne vlhký, avšak nikdy nie priamo na hľuzu ani na listy (prevencia pred hnilobou). Raz týždenne pridajte hnojivo. Uvädnutý kvet vždy opatrne vykrúťte aj so stopkou - strihanie vhodné nie je, miesta ľahko napadne pleseň.

Cibuľoviny (rýchlené)

Rýchlenými cibuľovinami, napr. rozkvitnutým hyacintom alebo zornicou, si môžete urobiť radosť aj uprostred zimy. Kvetináče rýchlených cibuľovín si môžete založiť aj sami, ale ľahké je to len pre skoro jarné alebo ľahko predjarné kvitnutie.

V ponuke obchodov sú, okrem hyacintov a zorníc, aj narcisy alebo krókusy, kúpiť však možno aj konvalinky. Omamná vôňa niektorých kvetov môže byť pre niektorých jedincov nevýhodou.

Vianočná hviezda

Symbolom vianočných sviatkov je vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima alebo tiež Poinsettia pulcherrima). Je teplomilná, takže na rozdiel napríklad od cyklámenu sa jej darí aj vo vyhriatej izbe.

V kvetinárstvach si môžete vybrať z radu kultivarov, malých i veľkých, s listeňmi sýtočervenými, ale aj ružovými či dvojfarebnými.

Hviezdu chráňte pred nízkymi teplotami – aj pár sekúnd môže teplomilnú rastlinu pochádzajúcu z Mexika poškodiť tak, že zhodia listy, nechajte si ju preto dôkladne zabaliť. Svetlo jej svedčí rozptýlené, pozor na prievan. Zalievajte mäkkou vodou tak, aby bol substrát stále mierne vlhký. Miluje rosenie.

Orchidea

Najľahšie sa pestujú hybridy orchidey (Phalaenopsis), ktoré ponúkajú rozmanité farby aj veľkosti. Celoročný pobyt v teple im svedčí a kvitnú veľmi dlho, často aj v zime. Umiestnite ich na stanovište s rozptýleným svetlom, kde nie je prievan, a doprajete im vhodnú zálievku.

Orchidey vlahu nasávajú vzdušnými koreňmi, celý kvetináč aj so zelenými vyčnievajúcimi koreňmi preto približne raz týždenne ponorte na pol hodiny do mäkkej vody s prídavkom hnojiva pre orchidey.

Milujú rosenie rozprašovačom, predovšetkým korene – aj do hmly je možné pridať štipku hnojiva. Odkvitnutý kvetný stvol pri báze odstrihnite, keď si orchidea odpočinie, vyraší nový.

Vianočný kaktus

Vianočnému kaktusu (Schlumbergera truncata, syn. Epiphyllum, Zygocactus), pôvodne juhoamerickej rastline, vyhovujú krátke dni a dlhé noci natoľko, že práve v tomto období ju zdobí mnoho ružových, bielych, žltých alebo dvojfarebných kvetov.

Aby kaktus nasadil puky, musíte ho uložiť do chladu – na svetlé miesto s teplotou desať až pätnásť stupňov. Najlepšie je, ak to urobíte hneď po jeho návrate z letnenia, ktoré mu veľmi prospieva. Na chladnom mieste ho mesiac až dva nezalievajte.

Po násade pukov (kým sú malé) rastlinu preneste do tepla. Pri rozvíjaní pukov ho však už nesťahujte, inak ich zhodí! V teple mu doprajte rozptýlené svetlo, primerane zalievajte a hnojte. Presaďte ho raz za dva až tri roky skoro na jar.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa