Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Listnaté stromy a kríky sa pomaly prezliekajú do slušného farebného hávu jesenných farieb. Prvé prízemné mrazíky pripomínajú, že sa blíži zima a je najvyšší čas zožať posledné ovocie a zeleninu, teda okrem tej mrazuvzdornej, ako je ružičkový kel, pór zimnýšpenát, koreňový petržlenpaštrnák alebo čierny koreň. So starostlivosťou by sme nemali zabudnúť ani na trávnik, skleník, bazén či jazierko.

Sadíme stromy a kríky
... ako ovocné, tak i okrasné (do prvých mrazíkov). Pre jesennú výsadbu sú ideálne maliny, ríbezle, egreše, josta i čučoriedky. Výnimku tvoria broskyne, marhule a vo vyšších nadmorských výškach tiež orechy, ktoré je vhodné vysádzať skôr, prípadne to necháme na jar. Chúlostivejšie dreviny a trvalky dobre zazimujeme. A chystáme pôdu zeleninám, ktoré si vegetia v prvej trati, teda na čerstvo vyhnojených záhonoch. Vedzte, že nie je nad dobre uležaný hnoj.
 
Starostlivosť o vodné nádrže a jazierka
Odstraňujeme odumreté časti rastlín a opadané lístie. Demontujeme a čistíme techniku. Ak klesne teplota vody pod 10 °C prestaneme prikrmovať ryby. Chúlostivé vodné rastliny zazimujeme.

Zožneme poslednej ovocie
Zimné odrody zberaného ovocie skladujeme v mrazuvzdornej pivnici, jesenné odrody môžeme uchovať na povale alebo v nevykurovanej miestnosti. Opadané ovocie, ktoré nie je inak poškodené, čo najrýchlejšie spracujeme, napr. muštovaním.

Zazimujeme georgíny a kany
Nastáva vhodné obdobie pre zazimovanie chúlostivých hľuznatých rastlín, medzi ktoré patria aj georgíny a kany. Ideálne pre zber je suchšie obdobie, z pôdy vyrývame hľuzy opatrne, najlepšie rýľovacími vidlami (pred uskladnením hľúz na zimu odstránime všetky zvyšky listov). Rastliny necháme prezimovať na chladnom mieste, kde nemrzne a nie je príliš vlhko.

Dokončujeme výsadbu cibuľovín
Tulipánom svedčí vysadenie do hlboko zrytého záhonu, na slnečnom stanovisku s priepustnou, výživnou, neutrálnou až mierne kyslou hlinitopiesčitou pôdou. Hĺbka jamky by mala trojnásobne prevyšovať výšku cibule. Cibule narcisov sadíme do hĺbky 10 až 20 cm, potrebujú viac vlahy, ako ostatné cibuľoviny.

Ryjeme záhony
Ak ste na záhonoch pestovali zelené hnojenie, je vhodná doba na jeho zarytie. Posekáme ho alebo pošliapeme (vďaka tomu proces obohatenia pôdy zrýchlime) a potom ho zapracujeme do pôdy. Zelené hnojenie, ktoré znáša mrazy (napr. ozimné obilniny, repka ozimná, vika) môžeme na záhonoch ponechať až do jari.

Publikované dňa 2018-11-02 Pestovanie rastlín
Štítek: Záhrada

Related articles

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Vianoce sú skoro za dverami. Máte už...

Hľadáte ideálny darček pre svojich najbližších, obchodných partnerov, či kolegov v práci?

Ruža z Jericha - v niektorých krajinách...

Starostlivosť o ružu nie je vôbec zložitá.

Menu