×
Vyhľadávanie v blogoch

Chuť jahôd a banánu sa spája v anone

Anona (Annona muricata) rodí exotické plody, ktoré chuťou pripomínajú jahody i banány v jednom. Pre veľa mlsných jazykov je to ideálna kombinácia a zdravé spestrenie jedálnička.

Annona muricata alebo tiež anona mäkkoostnatá je rastlina z čeľade anonovitej. Plod, niekedy i celá rastlina sa ľudovo nazýva quanabana, guanabana, veľký či ostnitý crossol, ostnitý cachiman, graviola alebo soursop.

Malý, bohato vetvený strom

Strom je vysoký 3 – 8 m. Plody majú podobu zelených 20 – 30 cm dlhých pretiahnutých gulí s mäkkými ostňami. Pôvodom je pravdepodobne z karibských Antil, Strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky. Dnes sa vyskytuje tiež v Ázii, Oceánii a Afrike.

Kôra ma tmavohnedú farbu, je hladká, u starších rastlín vráskavá, vetvičky zamatovo plstnaté, listy veľké, dlhé a ku špičke zúžené. Kvitne na jar až šesť týždňov.

Trojlaločnaté kvety majú tmavohnedú alebo purpurovú farbu a rastú po dvoch a viac. Plody obsahujú nejedlé semená, ktoré tvarom pripomínajú semená melónov, pred konzumáciou sa ich musíme zbaviť.

Plody anony obsahujú až 20 % cukru, 3 % vlákniny, z vitamínov je dôležitý predovšetkým obsah provitamínu A a vitamínu C. Pestovanie anony v miernom podnebí nie je ľahké a zvládnu to skôr skúsenejší záhradkári.

Aby sme urýchlili klíčenie, semená stratifikujeme; to znamená, že umiestnime do vlhkej rašeliny, uzavrieme do plastového vrecúška a na sedemdesiat až sto dní uložíme do chladničky. Takto pripravené semená vysievame pri teplote 24 °C do hlbokých kvetináčov s rašelinovým substrátom, dva a pol centimetra pod povrch.

Klíčenie je veľmi dlhé, trvá dva - tri týždne

Výhonok, ktorý nemá deložné lístky, sa objavuje až po dvoch mesiacoch. Semená nesmú preschnúť! Rašiace rastliny sú extrémne citlivé na priame slnečné svetlo, do dvoch rokov sa musia mladé rastliny držať v tieni.

Rastlina vyžaduje horúce letá, mierne zimy. V našich podmienkach zimu vonku väčšinou neprežije, a preto je vhodné ju pestovať ako prenosnú či celoročne izbovú rastlinu. Rastliny začínajú plodiť v piatich až ôsmich rokov (pre plody sú potrebné aspoň dve rastliny a vzájomné umelé opelenie). Mladé rastliny sa nesmú preťažiť veľkým množstvom plodov, je potrebné ich pretrhávať.

V liečiteľstve sa listy a semená dlho používali ako prostriedky proti parazitom, vysokému krvnému tlaku a rakovine. V semenách je obsiahnutý annonacin, známy neurotoxin, ktorý môže vyvolávať degeneratívne ochorenie mozgu odpovedajúce Parkinsonovej choroby.

Semená i odvary z listov sa používajú proti voškám a kvety sa používajú ako antispazmodikum, pektorálium a k zmierneniu kataru. Listy sa používajú ako sudoriferum, antispazmodikum, emetikum a ako prostriedok podporujúci spánok.

Odvary z listov sa používajú ako obklady proti zápalom a opuchnutým nohám. Zrelý plod má mať antiskorbutické a antiparazitické účinky. Dužina sa používa ako obklad proti roztočom z čeľade Trombiculidae. Nezrelý usušený plod sa používa proti hnačkám.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa