×
Vyhľadávanie v blogoch

Prírodná lekáreň a biokozmetika priamo u vás doma – to je aloe

Aloe vera je rastlina, ktorá je doslova obrovským prírodným zázrakom bohatým na vitamíny. Veľmi prospieva nášmu zdraviu. Možno ju využiť v liečiteľstve, kozmetike, ale aj v kuchyni. Má vysoký obsah vitamínu C, E, B, horčík, zinok, vápnik a mnoho ďalších dôležitých látok.

Pestovanie aloe vera

Pôvod pravej aloe nie je úplne známy, v súčasnej dobe je pestovaná alebo rastie v oblastiach takmer celého sveta. Vzhľadom je aloe (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis) podobná kaktusu, patrí do čeľade Asphodelaceae.

Prvýkrát ju popísal v roku 1753 Carl Linné. Aloe nie je náročnou rastlinou na pestovanie, ako púštna rastlina má rada dobre odvodnenú pôdu. Substrát vyberte pre sukulentné rastliny, alebo si zeminu pripravte vlastnú (v rovnakých pomeroch zmiešajte kompost, listovú zeminu a piesok). Občas jej pridajte minerálne hnojivo. Miluje slnečné žiarenie, preto jej vyberte stanovište, kde ho bude mať dostatok.

Rastlinu nevystavujte teplotám nižším, než je 5 °C a prievanu. Nemusíte ani príliš zalievať, je zvyknutá na sucho. V zime zálievka postačí len raz za mesiac, inak raz týždenne.

Liečivé účinky rastliny

Dôležité na rastline sú jej dlhé, mäsité a tvrdé listy. Sú zložené z vonkajšieho okraja zelenej šupky a vnútornej jasne želatínové matice. Vnútorná časť je to, čo sa spracováva, v oficiálnej terminológii sa nazýva gél, ktorý sa ďalej spracuje – dá sa použiť v pôvodnom stave, dá sa usušiť na prášok alebo sa z neho môže pripraviť šťava.

Aloe vera je využívaná už po tisíce rokov ako liečivá rastlina a jej používanie sa rozšírilo po celom svete, obsahuje aminokyseliny, enzýmy, steroly, rôzne antioxidanty, polysacharidy a ďalšie zázračné látky.

„Gél z rastliny pomáha aj v kozmetike, skvele funguje ako čistiace tonikum na pleť, má protizápalové látky a pomôže aj s problematickou pleťou.“

Napomáha pri trávení, žalúdočných problémoch, upevňuje imunitný systém a pomáha hojiť zápaly. Rastlina dokáže vraj pomôcť aj pri niektorých nádorových ochoreniach, funguje aj ako prevencia.

Gél je skvelý na liečbu popálenej kože, na drobnejšie poranenia, odreniny a infekcie, možno ho aj zjesť, ale musíte dať pozor, aby sa šupka aj tenká vrstva pod ňou dobre odstránila (vrstva pod šupkou totiž obsahuje latex, ktorý má silné preháňavé účinky).

Gél z rastliny pomáha aj v kozmetike, skvele funguje ako čistiace tonikum na pleť, má protizápalové látky a pomôže aj s problematickou pleťou. Používa sa na zábaly proti suchým lámavým vlasom. Ak ho zmiešate s olivovým olejom, budete príjemne prekvapení, aké lesklé a zdravé vlasy budete mať.

V kuchyni je možné gél z aloe skvele využiť v smoothie, do raňajkových kaší alebo zeleninových šalátov (opäť znova pripomíname, že šupka musí byť perfektne odstránená, pretože by nám latex mohol spôsobiť žalúdočné problémy).

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa