×
Vyhľadávanie v blogoch

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať? I.

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modré modrice? Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarných sezón. Na pestovanie sú jednoduché a efekt majú ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Krókusy

Sú asi najvďačnejšími cibuľovinami. Druhy môžeme nakombinovať a pokvitnú od marca až do mája. Šafran jarný (Crocus vernus) má bielu alebo zľahka fialovú korunu a tri žiarivo žlté blizny uprostred, ktoré sa po usušení používajú ako vzácne, výrazne aromatické korenie (avšak pozor, korenie pochádza zo šafranu siateho, ktorý kvitne na jeseň a je na tento účel aj pestovaný).

Šafran jarný u nás nie je úplne pôvodný, pochádza z Balkánu a Blízkeho východu, v prírode je dnes jedným z chránených pokladov. Rastie na vlhkých oslnených lúkach a vytvára na jar žiarivé, husté porasty. Tých však ubúda a spolu s nimi aj voľne rastúci šafran. V našej prírode je ešte vzácnejší tiež dávno zdomácnený šafran biely (Crocus albiflorus).

Vypestujte si šafranovú lúku

Kvitnúcu šafránovú lúku si môžete vypestovať aj na záhrade, ak na jeseň (počas októbra alebo začiatkom novembra) vysadíte cibuľky do hĺbky 6-10 cm (väčšie cibuľky sadíme hlbšie) a rastliny necháte voľne rozrastať.

Trávu však nesmiete pokosiť skôr, než cibuľky po odkvitnutí zatiahnu listy, inak by ste ich pripravili o veľa živín a boli by tak výrazne oslabené. Ku splaneniu sú vhodnejšie predovšetkým vyššie kultivary.

Trávnik s krókusmi nehnojte dusíkatým hnojivom. Krókusy sa hodia do prírodnej lúky alebo extenzívne udržiavaného trávnika. Pôda by mala byť dobre priepustná, ťažšie vyľahčíme pieskom a obohatíme vyzretým kompostom. Šafrany sa zaobídu bez hnojenia, ale ak im ho doprajete, budú kvitnúť viac.

V kvitnutí krókusy podporí prihnojenie dreveným popolom, alebo výluhom zo šupiek od banánu, bohatým na draslík. K cibuľkám aj pri výsadbe (v množstve približne 15 g na m2 ju zapravíme do pôdy) môžeme pridávať aj rohovinu.

Medzi prvými vykvitá šafran Tomassiniho (Crocus tommasinianus) so svetlofialovými alebo modrými kvetmi s bielym hrdlom a šafran zlatý (Crocus chrysanthus), ktorý patrí medzi žlto kvitnúce druhy.

Kultivary šafranu

Kultivary šafranu Tomassiniho môžu mať najrôznejšie farby, napríklad - čisto biely kvet má Albus a Jeanne d'Arc, žltý je Yellow Mammoth, lila kvet má Barr's Purple, levanduľový s purpurovými škvrnami je Pictus, fialový je Whitewell Purple, modrofialový kvet majú Ruby Giant, Remembrance.

Modro kvitne Blue Pearl, modrý kvet s pruhmi má King of the Striped, sivý kvet s fialkovým pruhom má Pickwick, na jeseň kvitnúci šafran švárny alebo ozdobný (Crocus speciosus) má veľké, svetlofialové kvety s tmavším žilkovaním a bielym stredom.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa