Záhrada sa prebúdza do novej sezóny

Záhrada sa prebúdza do novej sezóny

Predovšetkým v jarnom období sa dôkladná starostlivosť naozaj oplatí. Je potrebné ošetriť trvalkové záhony, prekypriť a pohnojiť zeleninové záhony, prehádzať kompost, vdýchnuť nový život trávniku. To je však iba začiatok a starostlivosť o záhradu tým rozhodne nekončí. Ak sú záhony schované pod snehovou perinou, bude potrebné ešte chvíľku počkať. Avšak ak je počasie priaznivé, môžete sa do záhradných prác pokojne pustiť.

Trávnik
Najviac starostlivosti po zime bude potrebovať zaiste trávnik. Ak na záhrade počas zimy úradoval krtko, krtince rozhrňte a nerovnosti upravte pomocou zeminy s prímesou kremičitého piesku. Preveďte vertikutáciu a starostlivo ho pohnojte pomaly rozpustným jarným hnojivom, ktorý trávniku dodá potrebné živiny.

Trvalky
Ak ste sa cez zimu kochali odkvitnutými kvetenstvami trvaliek, odstráňte všetku odumretú hmotu, ktorú postupne nahradia nové listy. Trvalky prihnojte dobrým kompostom alebo hnojivom určeným pre kvetinové záhony. Dosypte mulč do potrebnej vrstvy. V prípade potreby môžete trvalky presadiť alebo rozsadením zmladiť, lepšie potom pokvitnú.

Okrasné trávy
Ich steblá sú okrasou aj v zime. Ak by sme ich totiž pred zimou ostrihali, zapríčinili by sme pravdepodobne ich záhubu. Nemajú totiž rady zimnú vlhkosť. Na jar už je však nutné odumretú hmotu ostrihať záhradníckymi nožnicami, aby mohli suché steblá nahradiť nové listy, práve rašiace.

Prvé výsevy do skleníka či pareniska 
S prvými výsevmi zeleninovej či bylinkovej sadby je možné začať už v priebehu marca. Skleník pred tým dôkladne vydezinfikujte, väčšina sadeníc je pomerne náchylná na hubové choroby. Záhonom doprajte dostatok hnojiva.

Stromy a kríky
Počas marca je posledná možnosť na rez kôstkovín. Kôstkoviny zatiaľ necháme odpočívať, aspoň do tej doby, než vytvoria puky alebo do začiatku kvetov. U ruží a ďalších okrasných kríkov však rez vykonáme. U druhov, ktoré by mohli ešte zamrznúť, s rezom počkáme do tej doby, než sa ustáli teploty a rastliny začnú pučať, napr. u budleje (Buddleia davidii) a levandule (Lavandula angustifolia), ktoré by v prípade silných mrazov, ktoré sú stále aktuálne, po reze hlboko zmrzli.

Publikované dňa 2018-03-30 Pestovanie rastlín
Štítek: Záhrada

Related articles

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Vianoce sú skoro za dverami. Máte už...

Hľadáte ideálny darček pre svojich najbližších, obchodných partnerov, či kolegov v práci?

Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Prvé prízemné mrazíky pripomínajú, že sa blíži zima

Menu