×
Vyhľadávanie v blogoch

Trvalky, ktoré rozžiaria záhradu na plnom slnku

Prinášame vám niekoľko tipov na trvalky, ktoré svojimi kvetmi rozžiaria záhradu na plnom slnku, sú bežne dostupné a vyberiete si zo širokej ponuky kultivarov. Týmto trvalkám sa skvele darí na slnečnom stanovisku s dobre priepustnou pôdou (prílišné mokro je u nich skôr na škodu, naopak si dobre poradia s miernym suchom). Jarnú výsadbu už asi nestihnete, ale v budúcom roku sa budete tešiť z pestrej palety kvetov.

Flox šídlolistá (Phloxsubulata)

Vďaka svojmu vankúšovitému charakteru rastu je obľúbená predovšetkým u skalničkárov. Odolá aj pomerne extrémnym teplotám a suchu pri výsadbe na prírodnú skalu. Kvitne od apríla do mája - sú pre ňu typické kultivary s kvetmi v bielych, ružových, fialových a karmínových farbách.

Kam vysadiť: strešné záhrady, skalky, steny aj koruna suchého múrika, kamenné korytá, nádoby, vhodná ako kvitnúca náhrada trávnika.

Zlatoočky (Hemerocallissp.)

Obľúbená pre široký výber kultivarov, ktoré sa líšia nielen výslednou výškou a farbou kvetov, ale aj ich stavbou. Majú jedlé kvety, ktoré sa používajú do zeleninových šalátov a na ozdobu rôznych pokrmov. Farebné spektrum kvetov sa pohybuje od bielej, cez žltú, oranžovú, až po temne fialovú, karmínovú a tehlovú. Kvet sa objaví len na jeden deň, napriek tomu zlatoočky vydržia kvitnúť aj dlhšie ako jeden mesiac.

Kam vysadiť: trvalkové záhony, rabaty, záhony s jedlými rastlinami, vidiecke predzáhradky, prírodné trvalkové partie.

Rebríček tužebníkovitý (Achillea filipendulina)

Dorastá do výšky okolo jedného metra, pri jeho výsadbe mu doprajte dostatok priestoru. Jeho kvety prilákajú do záhrady hmyzie opeľovače. Je silne aromatický, ak je vám jeho typická silná mierne horkastá vôňa nepríjemná, vysaďte ho radšej ďalej od záhradného sedenia. Kvety sa hodia na rez i do suchých väzieb.

Kam vysadiť: trvalkový rabat, prérijné výsadby, ideálne do vidieckej záhrady.

Echinacea purpurová (Echinaceapurpurea)

Má malé nároky na starostlivosť, preto je často vysádzaná do mestských výsadieb s nízkou intenzitou údržby. Obľúbená je aj vďaka liečivým látkam, ktoré obsahuje. Na trhu je k zakúpeniu viac kultivarov v neskutočne bohatej farebnej škále, ale aj také, ktoré sa líšia veľkosťou a tvarom kvetov.

Kam vysadiť: lekárske záhony, trvalkový rabat, prérijné záhony, celoročne atraktívne výsadby, trvalkové výsadby s atraktívnymi semenníkmi (v záhone je pekná aj v zime, pokiaľ ju neostriháte).

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa