×
Vyhľadávanie v blogoch

Ker s liečivými plodmi – goji alebo kustovnica čínska

Kustovnica čínska (Lyceum chinensis)

Ak sa rozhodnete pestovať na záhrade kustovnicu čínsku (Lycium chinense), budete mať na záhrade zdroj zdravých plodov a listovGoji je ker pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Patrí do čeľade ľuľkovitých. Kríky môžu dorásť až do výšky dvoch metrov, sú opadavé a vetvy sú previsajúce. Bez problémov ju možno pestovať takmer všade.

Mohutné vetvy rastú previsnuto a rozvetvujú sa do šírky. V lete na kríku rozkvitá množstvo drobných fialových kvetov, ktoré sú opeľované včelami. Rastlina začína plodiť začiatkom jesene. Plody sú červené bobule, ktoré majú veľa priaznivých účinkov na ľudský organizmus.

Pestovanie Goji

Na pôdu kustovnica nie je náročná. Dobre porastie v piesočnatých, chudobných pôdach s dostatkom vápna. Aby dobre rástla potrebuje slnečné stanovište. Najlepšie je vysádzať v marci až apríli, na vzdialenosť 2-2,5 m. V riadkoch môže byť na 1-1,5 m. Do jamy sa oplatí dať vyzretý hnoj alebo lepšie kompost. Pôda okolo rastlín sa udržuje nakyprená, bez burín alebo zamulčovaná kôrou.

Krík kvitne od júna do októbra drobnými fialovými kvietkami.

Plody sú 1-2 cm dlhé, jasne oranžovo-červené bobule na dlhých stopkách, ktoré sa objavujú 2-3 rok po výsadbe.

Nevadí jej znečistené ovzdušie, netrpí ani na škodcov a choroby.

Kustovnici prospieva výchovný rez, ktorého cieľom je zaistiť skorú násadu plodov.

Plody nabité vitamínmi

Každý plod obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok, polysacharidov, aminokyselín, stopových prvkov a nespočetné množstvo karotenoidov – najviac zo všetkého ovocia. Preto tiež pomáha pri opaľovaní a pôsobí aj proti starnutiu a depresiám.

Priaznivo pôsobí na celý ľudský organizmus - harmonizuje činnosť pečene a obličiek, posilňuje obranyschopnosť a imunitu, zlepšuje krvotvorbu, znižuje krvný tlak a cholesterol, bojuje proti alergiám a astme, posilňuje zrak a kožu. 

Plody je možné konzumovať čerstvé, zakonzervovať sušením, môžeme ich kandovať či naložiť do medu alebo alkoholu.

Užívame ich samotné, alebo ich pridávame do pokrmov pripravovaných podľa čínskych receptov, alkoholovú tinktúru užívame po lyžičkách. Na jar je možné mladé výhonky aj listy pridávať do šalátov alebo ich upraviť ako špenát.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa