
Mrkva Jaune du doubs - Daucus carota - semená...

Pažítka pobrežná Staro - Allium schoenoprassum...

Mäta dlholistá - Mentha longifolia - semená -...

Levanduľa lekárska je nádherne voňajúca trváca rastlina, ktorá dosahuje výšku okolo 60 cm. Je to liečivá rastlina, ale okrem ľudového liečiteľstva má široké využitie aj inde, napr. aj v kozmetickom priemysle (dáva sa ako voňadlo do šatníka), v kuchyni pri príprave pokrmov.
Semená v bio kvalite sú produktom ekologického poľnohospodárstva a sú vypestované podľa platných noriem EÚ.
Návod na pestovanie:
S predpestovaním semien levandule začnite vo februári alebo marci vnútri. Semená sa vysievajú do výsevného substrátu zmiešaného s pieskom a rašelinou (ideálne v rovnakom pomere), na dno nádoby sa odporúča dať keramzit ako drenážnu vrstvu. Hĺbka výsevu je 2 x väčšia ako veľkosť semienok. Teplota na klíčenie je min. 20 °C. Doba klíčenia je dlhšia, až 4 týždne.
Vzídené rastlinky sa presádzajú na vonkajšie stanovisko najskôr v polovici mája alebo skôr až v júni. Vyžadujú slnečné a teplé stanovisko, ale je dobré rastliny nechať postupne zvykať na vonkajšie podmienky.
Pôda by mala byť ľahká a dobre priepustná. Levanduľa nevyžaduje prihnojovanie. Pokiaľ sa pre ňu rozhodnete, použite vápenaté hnojivo.
V septembri odstrihnite uschnuté časti rastliny a nechajte levanduľu prezimovať vonku. Sú to plne mrazuvzdorné kríky. Iba pokiaľ ju pestujete v nádobe, je vhodné ju i s nádobou zapustiť do zeme, pretože koreňový systém nie je v nádobách tak vyvinutý.
Na jar je potom čas na radikálny rez – mladé rastlinky zostrihnite na 5 cm (pozor, aby ste nezasiahli do drevnatej časti rastliny, tá by potom už neobrástla). Staršie rastliny strihajte do polovice minuloročných prírastkov.