Letničky sú na pestovanie nenáročné

Letničky sú na pestovanie nenáročné

Nemusíte kupovať sadenice letničiek – to sa vám pri sadení väčších plôch môže dosť predražiť a výsadba je i časovo náročná. Máme pre vás inú alternatívu – priamy výsev nenáročných letničiek na záhon. Zabezpečíte si tak po celú dobu vegetačného obdobia atraktívny kvetinový záhon s minimom práce. Ďalšie pozitívum sú nízke obstarávacie náklady a prilákanie užitočného hmyzu do záhrady. Letničkami môžete vyplniť i prázdne miesta medzi mladými sadenicami trvaliek.

Vysievať môžete jednotlivé vybrané odrody kvetín, alebo môžete siahnuť po hotových zmesiach, ktoré pre vás už vopred vybrali a pripravili iní. Výber je naozaj široký – letničkové zmesi pre výsev hlavne do menších záhonov, ale napríklad aj do truhlíc alebo kvetináčov, vyberať môžete ako z nižších (ktoré oceníte hlavne do predných častí záhona), tak i vyšších letničkových zmesí, ale tiež zvláštnych zmesí letničiek vhodných na sušenie alebo lákajúcich motýle či včely a čmeliaky. Výnimkou nie sú ani zmesi ladené do určitých farebných tónov či kombinácií, niekedy bývajú do zmesí letničiek primiešané i dvojročné a trvalé rastlinky. Niektoré letničky majú schopnosť samovýsevu, v záhone sa tak budú objavovať každý rok, nie je treba ich opakovane vysievať. Okrem iných sa to týka napr. krasuľky, maku vlčieho, slncovky kalifornskej, nevädze poľnej, mesiačika lekárskeho, černušky damašskej, železníka argentínskeho, boráka lekárskeho, aksamietnic, divozel.

Vhodným obdobím na založenie letničkového záhona je, v závislosti od aktuálneho počasia, apríl až polovica mája. Pred samotným výsevom pôdu dôkladne odburiňte a skvalitnite ju kompostom. Pri osievaní záhona postupujte podobne ako pri zakladaní trávnika. Výsev robíme ručne, na široko, keď nie je veterno, do záhona s najemno pohrabanou zeminou. Pred výsevom zmes semien rovnomerne a dôkladne premiešajte. Zem potom utužte v pôde hrabľami, uvalcujte a zalejte. Ak nie je dlhodobé sucho, je zálievka nutná len po výseve, kým rastliny dosiahnu výšku cca 15 cm. Počas celej vegetačnej sezóny záhon raz očistíme od buriny, akonáhle sa porast zapojí, nemá už burina šancu sa presadiť.

V našej ponuke nájdete napr.:

Letničky Visuté záhrady – jedná sa o zmes popínavých letničiek, vhodných na pestovanie na balkónoch; zmes vytvorí atraktívnu kvetinovú dekoráciu; zmes obsahuje letničky kvitnúce od polovice júna; rastliny dosahujú výšku 30 cm; zmes obsahuje rastliny ako napríklad kapucínka, lobulária a iné.

Zmes letničiek Pre gurmánov – jedná sa o špeciálnu zmes letničiek, ktoré sa pýšia nielen atraktívnym vzhľadom, ale tiež vynikajúcou chuťou; zmes je vhodná na pestovanie v truhliciach i na záhonoch; zmes obsahuje semená boráka, kapucínky či chryzantémy.

Letničky Záhradný sen v modrom – jedná sa o zmes modro kvitnúcich letničiek, dosahujúcich výšku okolo 50 cm; táto zmes je vhodná hlavne na pestovanie na balkónoch. 

Letničky Do skalky – jedná sa o zmes letničiek, ktoré sú, vďaka svojmu vzrastu, vhodné hlavne na pestovanie v skalkách; rastliny dosahujú maximálnu výšku 15–40 cm.  

Zmes letničiek Last minute – obľúbená pestro kvitnúca zmes letničiek, dosahujúcich výšku cca 60 cm; rastliny sú vhodné pre pestovanie v okrasných záhonoch; zmes bola vytvorená pre neskorý termín výsevu a vyznačuje sa svojím rýchlym klíčením i rastom; z kvetov zmesi sa tešíme od júla do októbra.

Publikované dňa 2021-01-04

Menu